Tesco muselo stáhnout napodobeninu ruského sektu

Praha – Na českém trhu se objevil falešný sekt. Za cenu necelých padesáti korun nabízel od počátku prosince řetězec Tesco napodobeninu ruské klasiky Rossijskoe Igristoe. Včera mu městský soud nařídil láhve z regálů stáhnout. Za láhvemi falešného šampaňského stojí majitel českého Bohemia Sektu.

Napodobenina značky Sobornoe Igristoe má stejnou láhev i podobnou etiketu jako Rossijskoe Igristoe, přesto úplně jiný obsah. Kdo si tuto láhev už koupil, bude po jejím otevření nepříjemně překvapen. Místo šumivého vína je v ní totiž jen ovocný perlivý nápoj.

Vlastník originálu – společnost Bohemia, tedy konkurent Bohemia Sektu – si to nenechala líbit. „Způsobuje to ztráty jednak v absolutních číslech prodejů originálních výrobků a samozřejmě i ztrátu na pověsti této známky,“ vysvětlil patentový zástupce společnosti Kamil Kolátor.

Záměna obou značek je podle usnesení Městského soudu v Praze evidentní. Společnost Tesco, která falešný sekt prodávala, sice láhve z regálů stáhla, smířit se s tím ale nechce. „Domníváme se, že výrobce postupoval v souladu s českými zákony, že nedošlo k porušení ochranné známky. Z tohoto důvodu se odvoláme proti předběžnému opatření,“ řekla mluvčí Tesca Eva Karasová.

Tesco přitom Sobronoe Igristoe nabízelo ve svých inzerovaných vánočních akcích. V katalogu je u láhve uvedena padesátiprocentní sleva, jenže zboží bylo v prodeji poprvé a za původních 99,90 se nikdy neprodávalo.