Zdravotnictví přichází o miliardy, ceny léků počítá podle starého kurzu

Praha – Česká televize zjistila, že zdravotnictví přichází o miliardy korun ročně kvůli nedokončeným revizím léků. Ty mají za úkol pravidelně upravovat ceny preparátů. Ačkoli se tak má dít každoročně, třetina léků s úhradou čeká na přecenění už od roku 2008. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se brání - důvodem jsou podle něj dlouhé lhůty na vyřízení.

Tam, kde už revize proběhly, se za léky výrazně ušetřilo. Podle údajů SÚKL vznikla díky revizím cen a úhrad léčivých přípravků celková úspora 7,9 miliardy korun.

Pro farmaceutické firmy ale revize často znamená nižší zisk, přehodnotí totiž cenu jejich léků, a to nejčastěji směrem dolů. Taková řízení se pak protahují, společnosti se neustále odvolávají a ze zákonné devadesátidenní lhůty pro revizi se často stanou i dva roky. A právě na tom výrazně prodělává české zdravotnictví.

Video Miliardy navíc kvůli drahým lékům
video

Miliardy navíc kvůli drahým lékům

Česká lékařská komora tvrdí, že nákupy léků s úhradou probíhají podle tři roky starého kurzu, který je o tři koruny vyšší než dnes. Jen u drahých biologických léků by revize mohla uspořit až 200 milionů ročně. „Skutečně díky tomu platíme v kurzu euro-koruna 28, 30, což je ekonomicky naprosto nemyslitelné. Díky tomu přišlo české zdravotnictví o 10 miliard korun,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Nám není jasné, z čeho v tomto případě pan prezident Kubek vycházel, takže nemůžeme říct, jestli tato částka je nebo není relevantní,“ reagovala na Kubkovo vyjádření mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

V novém roce budou ztráty ještě vyšší

Podle odborníků by pomohlo zjednodušení a hlavně zrychlení celého revizního řízení. To se ale zatím neděje. Prodělek dosud alespoň částečně - tedy o sedm procent – snižoval takzvaný Janotův balíček. Ten ale počínaje lednem končí, a to znamená, že ztráty budou u zatím nezrevidovaných variant léků zase o něco vyšší.

Jindřich Kotrba, vedoucí sekce cenové a úhradové regulace SÚKL:

„Cena léků byla redukována už ve správním řízení, které bylo směrováno do revize maximálních cen přípravků. Na druhou stranu, teď máme v proudu revizi úhrad a jako taková už je v běhu od roku 2008, protože SÚKL už v tomto roce zahájil revizi u tří skupin, na kterých otestoval správní řízení jako metodu nastavení výše a podmínek úhrady v revizním řízení.“

Nové omezení ministerstvo zdravotnictví nestihlo zavést, počítalo s tím, že se stihnou preparáty přecenit. „Nepodařilo se to, stížností ze strany firem a odvolání přibylo, takže se na tom začalo pracovat v době, kdy už se to nestihlo,“ připustil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Záchranný balíček by podle optimistických odhadů mohli poslanci schválit v únoru. Než se tak stane, ztráty porostou o dalších sto milionů měsíčně.