Vánoce bez stromku? Britové si letos neužili

Londýn - V Česku rozsvěcí stromeček na Štědrý večer téměř každý. Velká Británie ale hlásila před Vánoci nedostatek stromků. Kdo si letos nepospíšil, na toho se už jedlička nebo borovice dostat nemusela. Na vině byla slabá libra i počasí. Ozdob se přitom v místních obchodech prodávalo dostatek, ne každý ale měl na co je pověsit.

Loňskou zimu zasáhly Dánsko a Německo silné mrazy, které poničily až třicet procent stromků. Právě tyto země jsou pro Británii ale největšími dodavateli. Britští pěstitelé stromků sami trh nasytit nedokážou. Navíc už před pár lety většinu plantáží jehličnanů zrušili a přešli třeba na chov hospodářských zvířat.

Robert Morgan byl jedním z farmářů, kteří ve vánočních stromcích vždy dokázali vidět budoucnost. A zdá se, že se mu sázka na tradiční jedličky vyplatila. A navíc tvrdí: britští zákazníci, kteří si k němu letos pro stromeček přijeli, dostali za svoje peníze skutečnou kvalitu. „Když si lidé koupí stromek třeba z Pobaltí, musí si uvědomit, že ve chvíli, kdy si ho donesou domů, je uříznutý už minimálně měsíc, a to z hlediska životnosti není ideální,“ podotkl Morgan.

Stromky rostou až sedm dlouhých let

Letošní zima je také tuhá, libře se příliš nedaří a situace, kdy stromků nebude dostatek, se tak může opakovat i napřesrok. Už proto, že stromky nevyrostou přes noc. „Než nám stromky vyrostou, trvá to alespoň šest nebo sedm let. Letos jsme jich zasadili víc než 40 tisíc, ale zákazníci si na ně budou muset počkat. Je to celé otázka času a trpělivosti,“ konstatoval pěstitel vánočních stromků Tom James.

Rada pro stromkuchtivé Brity do příštích let je jednoduchá: jakmile někde na tržišti uvidíte stromky, jeden si rychle kupte. Otálení se nevyplácí.