USA: Čína musí omezit restrikce na vývoz vzácných kovů

Washington - Spojené státy pohrozily, že se obrátí na Světovou obchodní organizaci (WTO), pokud Čína neomezí restrikce na vývoz vzácných kovů. Ty se používají v široké škále elektronických zařízení a Washington tvrdí, že Čína svým postojem zahraničním firmám brání v rozvoji ekologicky šetrných technologií. O zrušení restrikcí na vývoz vzácných kovů Američané údajně naposledy žádali minulý týden ve Washingtonu na schůzce americko-čínské Společné komise pro otázky obchodních vztahů (JCCT).

Americký Úřad obchodního zmocněnce (USTR) uvedl, že Čína odmítla opakované žádosti Washingtonu o zrušení restrikcí na vývoz kovů vzácných zemin. Ve výroční zprávě, která hodnotí, jak Čína plní závazky dané před vstupem do WTO v roce 2001, ale Spojené státy Čínu kárají také za její průmyslovou politiku. „Spojené státy budou na Čínu v této otázce i nadále vyvíjet patřičný tlak a nebudou se rozpakovat sáhnout i k dalším opatřením, včetně využití panelu WTO pro řešení sporů, pokud to bude nutné,“ píše se ve zprávě obchodního zmocněnce.

Spojené státy přitom teprve ve středu podaly na Čínu u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na nelegální podporu domácí produkce zařízení pro větrnou energii. V první fázi sporu Washington požádal WTO o zprostředkování oficiálních vzájemných konzultací. Peking sice obvinění ze strany USA odmítl, žádost o jednání ale zváží. Američtí činitelé nazvali politiku Číny v oblasti takzvané čisté energie za diskutabilní a uvedli, že možná podají další stížnosti. 

Čína má pod kontrolou zhruba 97 procent globálních zásob vzácných kovů, které jsou předmětem světového obchodu. Vzácné kovy má více zemí, a to i vyspělých. Ty je však před lety z ekonomických důvodů přestaly těžit a začaly je dovážet právě z Číny. Ta letos snížila kvóty na vývoz vzácných kovů o 40 procent a snižovat je hodlá i nadále. Peking rovněž oznámil, že od příštího roku zvýší daň na vývoz těchto kovů. Čína totiž vzácných kovů sama využívá stále víc a zavedení vývozních limitů jí mají umožnit, aby měla dostatek prvků pro své zpracovatele.