Keňa dobývá zpět postavení turistického klenotu

Nairobi – Někdejší perla Afriky konečně našla recept na oživení cestovního ruchu. Masivní marketingová kampaň přilákala do země statisíce turistů z celého světa. Letošní návštěvnost Keni by tak mohla dokonce překonat rekord z roku 2007. Zažehnat by se konečně mohlo podařit propad turismu z minulých let, který způsobily především politické a etnické nepokoje.

Keňa láká turisty na sněhově bílé pláže na pobřeží Indického oceánu, palmové háje i různorodé národní parky. Turisté za jejími krásami přijížděli z celého světa. Násilnosti, ke kterým v africké zemi docházelo v posledních letech, však proud turistů oslabily. Není divu, etnické nepokoje po prezidentských volbách z přelomu let 2007 a 2008 stály život kolem 1 200 lidí. Na 350 tisíc lidí vyhnaly z domovů.

Teď se ale karta znovu obrací. „Za leden až srpen jsme evidovali zhruba 701 tisíc mezinárodních příjezdů, oproti 689 tisícům z roku 2007, který byl pro cestovní ruch rekordní. Ve srovnání s loňským rokem došlo ke zhruba 15procentnímu růstu,“ uvedl ředitel keňské centrály cestovního ruchu Mureithi Ndegwa.

Keňa doufá, že ji letos navštíví na 1,2 milionu turistů, což by jí mohlo vydělat kolem 100 miliard šilinků. Příjmy z turismu jsou přitom pro zemi důležité. Cestovní ruch tvoří zhruba 11 procent jejího hrubého domácího produktu a živí přes milion lidí. Pro největší východoafrickou ekonomiku tak představuje spolu s vývozem zemědělských produktů hlavní zdroj příjmů.

Keni pomohl marketing i Barack Obama

Vrátit Keni punc vyhledávané dovolenkové destinace pomohla masivní marketingová kampaň. Ta upozornila mimo jiné na spojitost Keni s americkým prezidentem Barackem Obamou. Jeho otec a řada příbuzných pochází z malé vesničky na západě země Kogela. „Když vidíte počet návštěvníků, kteří přicházejí do Keni z USA, nelze vliv Obamy vyloučit. Mnoho návštěvníků sem jezdí čistě za návštěvou Kogela,“ upozornil Ndegwa.

Marketingová kampaň přitom nepomohla Keni jen k návratu na zaběhlé trhy, ale přilákala i turisty z rozvíjejících se zemí – například z Indie, Ruska nebo Číny.

Do Keni míří stále více Čechů

Keňa se svým safari láká také stále více Čechů. „Za leden až srpen Keňu navštívilo skoro 2,5 tisíce turistů z Česka,“ uvedla Sylvia Santarová. Zájem Čechů o východoafrickou zemi podpořilo i květnové uzavření Dohody o spolupráci v oblasti cestovního ruchu mezi Ministerstvem cestovního ruchu Keňské republiky a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.

Cílem dohody je rozvoj oboustranných vztahů v oblasti cestovního ruchu za účelem získání informací a zlepšení vzájemného poznání života a kultury obou národů. Dohoda utužila nejen spolupráci obou zemí, ale umožnila také vzájemnou propagaci na veletrzích a výstavách.