Nalezli jste pod stromkem dárkový poukaz? Nejste v tom sami

Praha – Hitem letošních Vánoc jsou jednoznačně vouchery a kupony ze slevových portálů. Stránky jako Slevomat, Slevopark, Zapakatel nebo Grupkup zažily před Vánocemi doslova žně. Do Česka se přitom hromadné internetové nákupy dostaly teprve v dubnu letošního roku, Češi se na nich, jak se zdá, velice rychle zorientovali a zvykli si využívat slev, které nabízejí.

Velké krabice nahradily mašle na slevovém kuponu. Předvánoční shánění dárků totiž rozjelo některé domácí tiskárny naplno. Pod stromečkem tak Češi často nalezli například tříchodovou večeři pro dva za tři stovky nebo jízdu ve Ferrari za tisícovku. Podle zakladatele serveru Slevomat.cz Tomáše Čupra utratili Češi před Vánocemi za kupony asi 200 milionů korun.

Nakupování kuponů je snadné a rychlé

Zakladatel serveru Slevomat.cz Tomáš Čupr:

„My jsme zaznamenali asi dvakrát vyšší tržby než třeba v listopadu a myslím si, že to je dané tím, že kupon je velmi pohodlný dárek. Vy ho dnes zaplatíte a zítra ho máte na e-mailu.“

„Je to hrozně rychlé a vlastně se v podstatě nemusíte o nic starat. Dorazí vám to domů obálkou, nebo si to rovnou vytisknete z internetu, z e-mailu, a máte to okamžitě, hned,“ vysvětluje důvod obliby těchto dárků Michal Mazanec.

Slevové stránky a hromadné nákupy pocházejí z Ameriky. Tamní zákazníci si tohoto pohodlného způsobu nakupování začali užívat už před dvěma lety. V České republice vznikl první portál v dubnu. Nyní už jich český spotřebitel může využít asi osmdesát. Portály kupujícím nabízejí výrazné slevy, prodejcům pak peníze předem a jisté zákazníky. „Vědí, že pokud si tam ten člověk nějakou tu službu koupí, tak ji stoprocentně využije a velmi pravděpodobně využije nejenom to, co si koupí na tom voucheru, ale koupí si třeba i něco jiného,“ vysvětluje Martin Vyleťal ze serveru Lupa.cz.

Přestože se kupony a vouchery objevovaly pod vánočními stromky už letos, spoustě lidí ještě pořád slevové portály nic neříkají. Opravdové kuponové Vánoce tak jejich provozovatelé čekají až příští rok.