Dopravním firmám chybí tisíce řidičů kamionů

Praha - Tuzemským dopravním firmám chybí několik tisíc řidičů kamionů. Během krize, tedy po celý minulý rok i na začátku letošního roku, přitom dopravci řidiče propouštěli. Uvedlo to sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Podle mluvčího sdružení Martina Felixe panuje na trhu více než kdy jindy nedostatek kvalitních řidičů. V době krize firmy propouštěly nekvalitní a nespolehlivé řidiče.

„Nyní mají firmy zájem řidiče nabírat, ale bohužel v 90 procentech naráží právě na propuštěné pro neschopnost či nespolehlivost a notorické fluktuanty,“ říká Felix.

Zvýšená poptávka po profesionálních šoférech reflektuje vyšší množství přeprav. Oživení v dopravě potvrzuje i statistiky výběru elektronického mýtného. Například v listopadu vzrostl výběr mýtného proti stejnému období loni o 28 procent. Částečně se na tom ale podílelo rozšíření výběru na vozy pod 12 tun.

Příští rok dopravci zdraží

„Lze sledovat tendenci růstu výkonů, ale situace není zcela stabilní a v poptávce se objevují výkyvy. To ovlivňuje i narovnávání cen pokřivených krizí, které pokračuje pomalu, někde vůbec ne a není plošné,“ dodal Felix. Podle něj v souvislosti s růstem ceny nafty a chystaným skokovým zvýšením mýtného budou muset dopravci zdražit od příštího roku.

Vyšším cenám by se dopravci mohli vyhnout ve chvíli, pokud by stát snížil spotřební daň z nafty. Tento krok by eliminoval ztráty způsobené zvýšením této daně na počátku letošního roku z 9,95 koruny na 10,95 koruny za litr a následným odlivem zákazníků do zahraničí, kde byly ceny levnější.

Pohonné hmoty
Pohonné hmoty