Ježíšek se letos trefil, dárky se moc nevrací

Praha - Ježíšek se letos snažil vybírat dárky na míru. A podle prvních dnů po Vánocích to vypadá, že se letos budou nevhodné dárky vracet méně než jindy. Zatím s prosíkem o výměnu malých svetrů, ale i dalšího zboží přišly k obchodníkům jen řádově desítky zákazníků. Vlna vracení ale může zesílit až po Novém roce, někteří obchodníci totiž vezmou klientům neporušené zboží zpět kdykoliv.

„Nechci to zakřiknout, ale letos to vypadá lépe než loni, ale většina zákazníků je teď na horách a druhá vlna může přijít na začátku ledna,“ řekl ČT24 ředitel Mall.cz Marek Liška.

To, zda přijmou nevhodné dárky zpět, záleží na libovůli obchodníků. Většina z nich už ale dnes tento komfort svým zákazníkům nabízí. Lhůty pro vrácení dárků jsou u každého obchodníka jiné a pohybují se od deseti do třiceti dnů. Internetoví prodejci pak musí ze zákona garantovat minimálně čtrnáct dní. V některých řetězcích jde ale vrátit nevhodné zboží kdykoliv.

„Nejčastěji se vrací oblečení, většinou proto, že jim nesedí velikost a chtějí ho vyměnit. Vrátit je mohou v jakékoliv prodejně Tesco bez časového omezení,“ popsala mluvčí řetězce Tesco Marie Cáchová. Vrací se ale i nábytek. Kolem šedesátky lidí denně vrací od neděle nakoupený nábytek v obchodních domech Ikea. Zákazníci tu mají na výměnu nevhodných dárků tři měsíce. Ale aby dostali zpět plnou cenu, musí vrátit zboží v neporušeném obalu. „Pokud to někdo vrátí s porušeným obalem, srazíme mu cenu o třicet procent,“ zdůraznila ředitelka reklamací společnosti Ikea Helena Radostová.

Všechny dárky ale vrátit nejdou. Obchodníci totiž zpátky neberou zpravidla spodní prádlo ani potraviny nebo cigarety. Myslet je ale třeba také na to, že bez dokladu o koupi nám obchodníci zboží zpátky nevezmou. Nevýhodou tak je, že ten, jehož dárek se obdarovanému nelíbí, o tom musí vědět.