O byty v New Yorku už je zase zájem, stojí skoro tolik co před krizí

New York – Prodejci realit po celých Spojených státech stále bojují s nízkými cenami. Pro New York jako by to ale neplatilo. Byty v kategorii přes 2,5 milionu dolarů jsou ve finanční metropoli v průměru už jen tři procenta pod nejvyššími hodnotami z let těsně před hypoteční a následnou hospodářskou krizí.

Typický příklad luxusního bydlení v New Yorku – dvouložnicový apartmán na mannhatanském Upper East Side. Trh s nemovitostmi je tady na tom lépe než ve zbytku země. Jedno má ale New York s ostatními městy společné – přísnější úvěrové podmínky u bank a vyšší zálohy, než tomu bylo v minulosti. „Doby, kdy stačila záloha 20 procent, jsou pryč. Teď musíte dát minimálně čtvrtinu z ceny z vlastní kapsy, spíš ale víc,“ říká Jacky Teplitzky, ředitelka newyorské realitní kanceláře Prudential Douglas Elliman.

Konkurence mezi makléři je velká. Předhánějí se v nápadech, jak zákazníka přesvědčit, že právě jejich nemovitost je ta pravá - třeba i párem diamantů. Řada lidí si ale stále byty jen pronajímá, po pádu cen totiž klesly výnosy z investic do nemovitostí. „Ve třetím čtvrtletí jsme měli čtyři domy s nájmem 13 tisíc dolarů měsíčně a víc. Všechny byty v nich jsme pronajali během dvou měsíců,“ popisuje Dawn Dohertyová z realitního serveru StreetEasy.com.

Majitelé bytů a developeři si ale už všimli rostoucích cen, a trend pronajímání tak může skončit. Experti počítají, že řadu v současnosti pronajímaných nemovitostí se jejich majitelé budou snažit prodat. Trh s luxusním bydlením v New Yorku by tak mohl zažít silný rok 2011.