Portugalsko a Španělsko se bojí dluhů, příští rok si půjčí méně než letos

Lisabon/Madrid – Portugalsko a Španělsko si chtějí příští rok půjčit méně peněz než letos. Oba státy Pyrenejského poloostrova, které jsou v očích zahraničních investorů žhavými adepty na žádost o zahraniční pomoc, oznámily, že v roce 2011 vydají méně dluhopisů. Zatímco Lisabon si chce půjčit 18 až 20 miliard eur, tedy zhruba o desetinu méně než letos, Španělsko je ve svých plánech ještě ambicióznější. Objem dluhopisů chce snížit na 47 z letošních více než 62 miliard eur.

Portugalsko je jednou z nejslabších zemí eurozóny a právě kvůli vysokým závazkům se mu v letošním roce výrazně zvýšily náklady na dluhovou službu. Za riziko pro eurozónu je považováno i výrazně větší Španělsko. Plán prodeje dluhopisů bude klíčovou zkouškou, která ukáže, zda si jsou obě země schopny dál si za přijatelných podmínek obstarávat peníze na mezinárodních trzích.

Vysoké zadlužení Portugalska v kombinaci se slabým hospodářským růstem v posledních měsících posiluje dohady, že právě Portugalsko bude po Řecku a Irsku dalším členem eurozóny, který bude muset požádat evropské instituce o pomoc. Lisabon už přijal celou řadu opatření, většinou výdajových škrtů, aby se země katastrofickému scénáři vyhnula. Právě kvůli škrtům ale patrně ekonomika zpomalí ještě víc, upozorňují ekonomové.

Hlavní je snížit schodky

Portugalský plán emise dluhopisů je v souladu s tím, co čekali analytici. Úspory mají Portugalsku pomoci snížit rozpočtový deficit, což je i jeden z hlavních důvodů, proč je země schopna snížit plánovaný objem nově emitovaných dluhopisů. „Plánované snížení rozpočtového deficitu (v roce 2011) zajistí i většinu snížení objemu emise dluhopisů,“ řekl šéf portugalského úřadu pro správu dluhu Alberto Soares.

Portugalská vláda Bruselu slíbila, že v příštím roce sníží rozpočtový deficit na 4,6 procenta. Letos by měl deficit vystoupit na 7,3 procenta. Portugalsko také pracuje na rozšíření investorské základny a snaží se přesvědčit země, jako je Čína, Brazílie nebo některé státy Blízkého východu, aby nakupovaly její dluhopisy.

Opatrně se analytici stavějí ke španělskému plánu půjček. „Předpokládáme, že deficit v příštím roce bude činit 7,5 procenta hrubého domácího produktu, což je nad jejich cílem mít deficit šest procent. Objem dluhopisů tak pravděpodobně bude vyšší, než očekávají,“ podotkla ekonomka finančního ústavu Citigroup Giada Gianiová.

Španělská vláda socialistů v letošním roce schválila výdajové škrty v objemu více než 50 miliard eur a chystá se zavést sérii strukturálních reforem. Cílem kabinetu je omezit fiskální deficit a přesvědčit investory, že Madrid nebude muset následovat příkladu Řecka či Irska a žádat o zahraniční pomoc.