Kde vzít na důchody? Stát prodá část majetku

Praha – Dosud netransformované státní podniky by se měly stát součástí pravděpodobně poslední vlny privatizace státního majetku. Ministerstvo financí tak chce privatizovat podniky jako Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta, ale také zkušební a výzkumné ústavy nebo rekreační objekty z majetku policie a armády. Získané příjmy by měly jít na důchodovou reformu. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo financí (MF) by podle deníku rádo do poloviny příštího roku chtělo mít inventuru majetku státu určeného k privatizaci. Podle slov náměstka ministra financí Zdeněka Zajíčka tak v následujících měsících jednotlivé resorty dostanou za úkol udělat přehled svého majetku a na MF pošlou seznam toho, co by podle nich měli provozovat místo státu soukromníci. „Stát by si měl říci, jestli některé činnosti místo něj nemůže vykonávat někdo jiný. Například zkoušky advokátů převzala Česká advokátní komora. Proč by například o rybářském lístku nemohl rozhodovat Rybářský svaz,“ naznačil Zajíček.

MF také připravuje novelu zákona o majetku státu, která by měla usnadnit privatizaci státních podniků a umožnit větší průhlednost rozprodejů státního majetku. Platit by prý mohla nejdříve od roku 2012.