Čína má další skandál s padělky, tentokrát s vínem

Peking – Čínští padělatelé se nebojí podvádět ani s domácími značkami. Tentokrát se do hledáčků podvodníků dostalo čínské víno. Úřady zadržely šest lidí, kteří ve velkém vyráběli falešná vína. Padělky pocházely z okresu Čchang-li v provincii Che-pej na severovýchodě země, která si vysloužila přezdívku čínské Bordeaux a obsahovala jen dvacet procent šťávy z hroznů. Zbytek byla uměle dochucená voda smíchaná s cukrem.

Čínské víno je velice zdatným konkurentem tomu dováženému, je stále žádanější a oblíbenější. Dostává se tak stále častěji do hledáčku podvodníků. Víno je totiž v Číně stále relativně drahé a padělatelé tak vidí zajímavé výdělky, neboť Číňané si rádi za kvalitní víno připlatí.

Díky chycení šesti padělatelů tak supermarkety musely stáhnout z prodeje přes třicet tisíc lahví. Napodobeniny pocházely téměř výhradně z okresu Čchang-li v provincii Che-pej na severovýchodě země. Měly padělané etikety, obsah byl chemicky upravený a vydával se za produkt nejvyšší kvality. Podezření budila i cena, jenž byla v přepočtu třicet korun.

Okres ale dělá vínu i dobré jméno – vysloužil si přezdívku čínské Bordeaux. U místních pěstitelů totiž vzniká celá čtvrtina čínské produkce. Úřady ale už třem vinařstvím z provincie Che-pej zmrazily firemní účty. Byly na nich téměř tři miliony jüanů, tedy v přepočtu přes osm milionů korun. Pět vinařství je z padělání podezřelých.