Většina firem ještě nezveřejnila výsledky za rok 2009

Praha - Do konce prosince mohou firmy dodat do obchodního rejstříku své výsledky za rok 2009. Pokud to neudělají, poruší tak zákon. Přestože se blíží konec roku 2010, tři čtvrtiny firem tak zatím neučinily. Dosud si to mohly dovolit, stát je totiž kontroloval jen minimálně a za utajování výsledků žádné vysoké pokuty neukládal. Od příštího roku se chce ale ministerstvo financí na kontrolu zveřejňování výročních správ více zaměřit.

Celoroční výsledky nezveřejňují především malé podniky s tržbami do deseti milionů korun. Nicméně i mezi těmi většími se najdou hříšníci, kteří z nejrůznějších důvodů se zveřejněním výsledků váhají. Někdy jde o zapomenutí, někdy k tomu mají vlastníci společností své důvody. „Podnikatelé neradi zveřejňují informace, protože se bojí jakéhosi konkurenčního boje. Určitě vidíme, že stát dostatečně nevymáhá tuto povinnost,“ uvedl Petr Smutný z PricewaterhouseCoopers.

Žádná firma ještě pokutu za nezveřejnění výsledků nedostala

„Firmy nemají mezi sebou možnost podívat se na to, jak ta druhá společnost hospodaří, jestli bude schopna dostát svým závazkům a jak velké faktury bude schopna platit,“ míní ředitelka Dun&Bradstreet Alena Soud. Přestože se pokuta, která firmám teoreticky hrozí, může vyšplhat až na tři procenta z aktiv dané společnosti, prakticky ji ještě žádný podnik nedostal.

Z tohoto důvodu zástupci ministerstva financí přiznávají, že problém musí začít řešit. „Česká daňová správa se na tuto činnost zaměří při své kontrolní činnosti. Dá se odhadovat, že pár desítek milionů korun, možná i stovek milionů, by to příští rok mohlo dát,“ domnívá se vrchní ředitel České daňové správy Jan Knížek. V ostatních evropských zemích zveřejňuje své výsledky naprostá většina firem. Hrozí jim totiž podstatně vyšší tresty - třeba i výmaz společnosti.

Manažeři
Manažeři