Na Nakupuj.org lidé objednávali a platili, zboží ale nedostali

Praha - Stovky zákazníků, které před Vánocemi zlákal internetový obchod Nakupuj.org, jeho provozovatel podvedl. Zboží zaplatili předem, doposud jim ale nepřišlo. O falešný e-shop se zajímá už i policie. Po celé zemi eviduje denně další a další trestní oznámení. Stránky e-shopu zablokovala. Přesto se podvedení zákazníci budou ke svým penězům dostávat jen těžko. Dvojnásob bolí, že jim v předvánočním čase často nedorazily dárky pro jejich nejbližší.

Případ Josefa Javorky

0Josef Javorka z Nového Jičína chtěl robotický vysavač. Před Vánocemi si ho objednal z e-shopu Nakupuj.org. Vyšel tam totiž nejlevněji. 4,5 tisíce zaplatil hned při objednání. Dosud nemá nic - ani vysavač, ani peníze. A nejspíš se jich ani nedočká. „Vůbec mě nenapadlo, že bych si to měl nějak ověřit, protože už nakupuji přes internet 5 roků,“ říká Javorka.

Zákazníků, kteří zaplatili, ale zboží nedostali, je více. Kontaktují se prostřednictvím internetových diskusí, například prostřednictvím Poradte.cz. „Objednala jsem si docela drahé DVD. Poslala jsem ihned peníze. Přišlo potvrzení objednávky, a to je tak poslední komunikace,“ píše zákaznice s pseudonymem lil. „Na e-maily prodejce nereaguje, když jsem jim zkoušel volat, tak mi bylo řečeno, že je to omyl,“ dodává filiiipoo.

Internetový obchod byl v provozu od začátku prosince. Na svých stránkách uváděl adresu, na které firma nikdy nesídlila. Provozovatel obchodu se už dostal do hledáčku policie. „Podle dosud zjištěných informací se provozovatel tohoto internetového obchodu dopustil trestného činu podvodu. Záleží na výši způsobené škody, za tento čin hrozí nejméně 5 let odnětí svobody,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Peníze, o které podvedení zákazníci přišli, budou muset vymáhat u soudu. Nepomůže jim ani Česká obchodní inspekce. „Pokud zjistíme porušení povinnosti v kontrolní pravomoci ČOI, můžeme uložit sankci, ovšem nemůžeme spotřebitelům vymoci plnění, které prodávající nedodržel,“ informovala mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Jak ukazuje tento případ, který zdaleka není ojedinělý, při nákupech přes internet se vyplatí obezřetnost. Policie i odborníci doporučují, aby si lidé ověřili důvěryhodnost provozovatele ještě před objednávkou, přečetli si recenze zákazníků na něj a pokud možno neplatili předem, ale až při dodání zboží.

Josef Javorka
Josef Javorka
Více fotek
  • Josef Javorka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2210/220956.jpg
  • Policie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1646/164508.jpg