Slováci si od ledna připlatí za běžný nákup, energie i dálniční známky

Bratislava - Slováky čeká pozítří jedno z nejcitelnějších zdražení za poslední roky. Úsporný balíček k uzdravení veřejných financí zvyšuje například daň z přidané hodnoty, ceny energií nebo dálničních známek. U našich sousedů tak podraží téměř všechno včetně potravin, cigaret i alkoholu. Podle analytiků připlatí každá domácnost za měsíční živobytí v průměru a přepočtu asi 650 korun.

„Očekáváme, že v příštím roce ceny porostou v průměru o 3,2 procenta, přičemž necelým jedním procentem se pod to podepíše zvyšování DPH a jiných daní, což je součástí konsolidačních opatření vlády v boji proti vysokému schodku veřejných financí,“ upozornila analytička Poštovní banky Eva Sádovská.

Třeba v restauracích, které bývají na Silvestra poměrně vytížené, budou řešit zvýšení DPH už v prvních minutách nového roku. „Přechod DPH z 19 na 20 procent budeme řešit už po půlnoci. Přijde náš technik a přehodí nám to,“ říká majitelka restaurace Alžběta Kolejáková.

Zvýšení daně z přidané hodnoty, které nejtíživěji dolehne zejména na nízkopříjmové kategorie obyvatel, je ale jen dočasné. Opětovný návrat k 19procentní dani vláda podmínila návratem deficitu veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu. To by mělo být již v roce 2013.

Zvyšovat se nebude jen DPH, od Nového roku podraží na Slovensku třeba i dálniční známky. Zatímco dosud za ně řidiči zaplatili kolem 36 eur, od 1. ledna to bude rovných 50 eur, tedy o dvě pětiny více než loni.

Navzdory zdražování se však mnoho Slováků do budoucna dívá spíš optimisticky. Podle jednoho nedávného průzkumu očekává zlepšení své situace v příštím roce téměř polovina obyvatel země, na rozdíl od Česka, kde má optimistické očekávání sotva třetina lidí.

Slovensko
Slovensko