Analytici českým akciím letos přisuzují menší růst než loni

Praha – Hlavní české akcie v roce 2011 patrně opět porostou. Nepůjde však o takové tempo jako loni, kdy posílily o téměř deset procent. Shodují se na tom analytici. Výrazné nárůsty cen nečekají ani u velkých firem, jako jsou ČEZ či O2 Telefónica. U nich se ale mohou akcionáři těšit na vyšší dividendy. Index PX tak zůstane na konci roku 2011 nepříliš vzdálen od hodnot z konce roku 2010, myslí si Petr Hlinomaz z BH-Securities. Očekává růst mezi jedním a pěti procenty, což ale nevylučuje výraznější pohyb v průběhu roku.

Češi letos rozšíří portfolio o zahraniční tituly, PX přibrzdí ČEZ

Petr Hlinomaz z BH-Securities:

„V roce 2011 tedy zatím neočekáváme příliš velké kapitálové zhodnocení u velkých titulů, ale české akcie vyplatí patrně větší objem dividend. Takže celkově lze usuzovat na pokračující oblibu dividendových titulů a patrně docenění O2 Telefónicy a dílem možná i ČEZ. Vyšší kapitálové zhodnocení by mohly nabídnout málo likvidní tituly jako AAA, KIT Digital a Fortuna.“

Nepříliš růžový výhled hospodaření společnosti ČEZ v letošním roce opět přibrzdí index PX. Jeho výkonnost tak zřejmě zůstane mírně pod výkonností některých jiných burz v okolí, uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. To ale není pro českého investora žádný problém. V  současnosti má poměrně mnoho způsobů, jak investovat v zahraničí, a to i v české měně. „Předpokládám, že poměr českých a zahraničních titulů v portfoliu průměrného českého investora se v roce 2011 opět více vychýlí směrem k zahraničním cenným papírům,“ podotkl analytik.

Rok 2011 má ale podle makléře společnosti Fio Davida Brzka mnoho nejistot, které zatěžují střednědobé predikce. Z pohledu trhů bude podle něj důležité, jak rychle bude pokračovat ekonomické oživení a jak se bude vyvíjet situace kolem předlužených států v Evropě. Za nejpravděpodobnější variantu považuje kladnou výkonnost domácího trhu, která by se neměla příliš odchylovat od té letošní.

Akcie CME či NWR se vyplatí

Zajímavý potenciál při vyšší míře rizika podle Brzka představují akcie CME. NWR prý pravděpodobně nezopakuje svoji spanilou jízdu, ale výkonnostně by se měl titul držet v popředí i nadále, poznamenal.