Brusel dal na stížnost firem a vyšetřuje Maďary kvůli daním

Brusel – Na žádost 13 prominentních evropských firem včetně českého energetického gigantu ČEZ začala Evropská komise vyšetřovat maďarské zákony. Konkrétně jde o speciální „krizové“ daně. Komise má pochybnosti, zda jsou daně pro zahraniční investory v souladu s právem EU. Komise se tak na maďarskou vládu obrátila s dopisem, v němž ji požádala o veškeré informace spojené s kontroverzními zákony.

Firmy zaplatí 200 miliard forintů

Mluvčí Evropské komise Olivier Bailly tvrdí, že už Brusel obdržel i odpověď. Komise však detaily ještě nezveřejnila. „Nyní se zabýváme oficiální stížností (13 firem) a rovněž dopisem od maďarské vlády,“ tvrdí mluvčí.

V rámci snahy o snížení rozpočtového deficitu se maďarská vláda rozhodla zvýšit zdanění bankovních, maloobchodních, energetických a telekomunikačních firem. Na finanční sektor tak uvalila speciální daň ve výši 200 miliard forintů (zhruba 18 miliard korun) ročně. Daň bude vláda vybírat v letošním a příštím roce. Z ostatních odvětví chce vláda pomocí nových daní získat dalších 161 miliard forintů ročně.

Eva Nováková, mluvčí ČEZu

0„ČEZ se připojil v polovině prosince loňského roku na pracovní úrovni k výzvě, kterou sepsaly přední evropské energetiky v čele s E.ON a RWE, adresovanou evropským představitelům, aby Maďarsko uvedlo nedávno vydané nové daně do souladu s evropskou legislativou.“

ČEZ hrozí odchodem a propouštěním

Zahraniční investoři si to ale nenechají líbit a hrozí, že zemi opustí a jejich maďarští zaměstnanci přijdou o práci. Jde o velmi významné firmy, mezi něž patří vedle ČEZu němečtí energetičtí giganti E.ON a RWE a finanční domy ING nebo AXA, dále rakouská OMV či německý Deutsche Telekom. Střet mezi maďarskou vládou a velkými společnostmi je o to viditelnější, že Maďarsko se 1. ledna ujalo předsednictví Evropské unie.