Ceny benzinu a nafty na konci roku opět rostly

Praha - Ceny pohonných hmot pokračovaly v růstu i během posledního týdne loňského roku. Dokládají to i hodnoty nejprodávanějšího benzinu, Naturalu 95, který stál v průměru 33,25 koruny za litr, nafta pak 32,51 koruny za stejné množství. Pohonné hmoty tak byly v prosinci vůbec nejdražší za celý uplynulý rok, uvádí společnost CCS.

Za zdražováním stojí podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum pozvolný a stabilní růst cen ropy na světových trzích, kdy se ropa vyšplhala až na úroveň kolem 92 dolarů za barel. V průběhu tohoto týdne ale předpokládá pokles cen pohonných hmot: „Zlevnění bude způsobeno primárně posílením koruny vůči dolaru. Pokles by mohl být až v řádu desetihaléřů.“

Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum

„Nemám příznivé zprávy ohledně střednědobého výhledu. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom se v nejbližších týdnech měli dočkat výrazného poklesu cen v řádu korun. Spíš se bude potřeba připravit na vyšší ceny pohonných hmot.“

V roce 2010 byly pohonné hmoty nejdražší právě v prosinci. Průměrná cena za litr benzinu v polovině prosince překročila 33 korun a dosáhla maxima za posledních pět let. Nafta se pak dostala nad hranici 32 korun za litr. Zdražení způsobila především drahá ropa a slabý kurz koruny vůči dolaru. Komplikace přinesla také snížená kapacita litvínovské rafinerie.

Cena benzinu Natural 95 se po většinu loňského roku pohybovala v průměru mezi 31 a 32 korunami za litr. Více než 32 korun stál benzin od dubna do konce července. V tomto období byla také dražší nafta. Jinak se cena dieselu většinou držela kolem 30 korun, na začátku roku dokonce pod 30 korunami za litr.

Nejlevnější benzin na jihu Čech, nejdražší na jihu Moravy

Během posledního týdne roku 2010 byl benzin Natural 95 nejdražší v Jihomoravském kraji. Jeho cena během týdne vzrostla o pět haléřů na 33,82 koruny za litr. Následovala Praha, kde litr zdražil o 41 haléřů na 33,62 koruny. V Královéhradeckém kraji zdražil benzin v průměru o 24 haléřů na 33,47 koruny.

Naopak nejlevnější benzin byl v Jihočeském kraji, kde litr stál 32,76 koruny. Následoval Liberecký kraj s cenou 32,98 koruny za litr. V Ústeckém kraji zaplatili řidiči 33,11 koruny.