iPhone nevzbudil v úvodu nového roku miliony uživatelů

New York / Hongkong - Nový rok nezačal milionům majitelů nových iPhonů podle jejich plánů. Zaspal jim totiž budík a vůbec nezvonil. Telefony tak zopakovaly aprílový žertík z podzimu, kdy se problém objevil poprvé při přechodu na zimní čas. Společnost Apple uživatelům vzkázala, že v pondělí již budou budíky v iPhonech fungovat, někteří uživatelé v Asii však hlásili poruchu na budíku i dnes.

Pokud si majitelé iPhonů chtěli v klidu užít první ráno nového roku a nastavili si kvůli tomu budíka, tak se jim to letos nepovedlo. Telefony se totiž rozhodly spící nerušit. Internetové diskuse se tak celý víkend plnily příběhy lidí, kterým umlčený alarm přidělal hned zkraje roku velké starosti.

„Víme o problému spojeném s jednorázovými budíky nastavenými na 1. nebo 2. leden,“ uvedla mluvčí Applu Natalie Harrisonová a dodala: „Všechny funkce budíku budou od 3. ledna fungovat správně.“

iPhony nezaspaly poprvé

Nejednalo se přitom o první případ. Stejně jako na Nový rok totiž iPhony zaspaly i při říjnovém přechodu na zimní čas. Miliony telefonů si sice automaticky posunuly čas o hodinu zpět, nastavené budíky ale zůstaly němé. „iPhone opravdu nevzbudil své majitele už podruhé. Jde o softwarovou chybu a její náprava je na programátorech Applu. Jak chyba vznikla, vlastně nikdo neví,“ vysvětlil redaktor serveru Mobil.cz Luděk Vokáč.

Porucha se podle všeho týká funkce jednorázového budíku na iPhone 4 a starších modelech dovybavených nejnovějším operačním systémem iOS 4.0. Přitom iPhone je jedním z nejpopulárnějších chytrých telefonů. Apple jich prodává přibližně sto padesát tisíc denně, a to i přes jejich vyšší cenu.

Problém zřejmě není omezen jen na telefony iPhone. Na podobné problémy s budíkem si stěžovali i někteří vlastníci jiných produktů firmy Apple, například přehrávačů iPod.

iPhone 4
iPhone 4