Čínský ekonomický tygr si loni polepšil o deset procent

Peking - Říše středu si na loňský rok a jeho dopad na ekonomiku nemůže stežovat. Loni totiž čínská ekonomika podle hrubých odhadů vzrostla asi o deset procent, jak uvedl guvernér tamní centrální banky Čou Siao-čchuan. V případě, že se jeho odhad potvrdí, bude to znamenat, že růst hrubého domácího produktu se udržel mírně nad dlouhodobým průměrem za posledních 20 let. Čína loni předstihla Japonsko na pozici druhé největší ekonomiky světa. Za prvními Spojenými státy sice ještě hodně zaostává, ale podle ekonomů by i je mohla předstihnout do dvou desetiletí.

Čou mimo jiné poznamenal, že si není jist, zda je čínská ekonomika na „normální“ růstové trajektorii vzhledem k tomu, že poptávka ve vyspělých zemích je pořád ještě slabá. Od hospodářských reforem, k nimž Čína přistoupila zhruba před 30 lety, přitom tamní ekonomika vykazuje silný růst. Ten za posledních 20 let ročně dosahuje zhruba 9,5 procenta.

Vláda šla proti krizi podpůrnými balíčky

V Číně se finanční a hospodářská krize, která zasáhla svět v letech 2007 až 2009, projevila zpomalením tempa růstu ekonomiky ze zhruba 12 procent před krizí na zhruba sedm procent na konci roku 2008. Vláda proto na konci roku 2009 začala zavádět stimulační opatření, v jejichž rámci do ekonomiky napumpovala na čtyři biliony jüanů (asi 11,4 bilionu korun).

Právě Čína byla přitom z významných ekonomik první, která se z krize zotavila. Aby vláda zbrzdila inflaci a zabránila přehřátí ekonomiky, začala loni zpřísňovat také měnovou politiku. Dosavadní vývoj podle analytiků ukazuje, že se Pekingu daří potížím předcházet, alespoň prozatím.

Předpokládá se, že čínská ekonomika tempo růstu v letošním roce zřejmě zpomalí. I přesto se většina analytiků domnívá, že růst hrubého domácího produktu se udrží v pásmu devíti až deseti procent.

Čínská ekonomika
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24