Vítek jde Sazce po krku, chce koupit další pohledávku

Praha - Podnikatel Radovan Vítek vyjednává s J&T Bankou o koupi další pohledávky za loterijní společností Sazka. Jednání se týká pohledávky J&T Banky ve výši 500 milionů korun, polovina je přitom už po splatnosti. Vítek už přitom drží pohledávky za Sazkou ve výši téměř miliardy korun a největší české loterijní společnosti vyhrožuje insolvencí. Sazka se do finančních těžkostí dostala zejména kvůli vysoké investici do vysočanské O2 areny. Držitelům dluhopisů, od kterých si na ně koupila, nyní musí splácet nemalé sumy. To jí přesto, že je zisková, činí problémy.

Vítek věří, že se mu další pohledávky vůči Sazce podaří získat, i když připouští, že jednání nejsou jednoduchá. „J&T Banka je dlouhodobě považována za věrného bankovního spojence Sazky. Chování Sazky v posledních týdnech a její jednání vůči věřitelům i dalším partnerům však vyvolává pochybnosti o snaze Sazky své závazky splácet. Věřím, že se do konce týdne s J&T Bankou dohodneme,“ zdůraznil podnikatel.

Celková Vítkova pohledávka vůči Sazce činí 950 milionů korun. Dlužná částka je navíc po splatnosti a díky vysokému sankčnímu úroku 20 procent dramaticky narůstá. Pokud se Vítkovi podaří s J&T Bankou dohodnout, zvýšil by se dluh Sazky vůči němu na 1,45 miliardy korun.

Vedení loterijní společnosti popírá, že by firma měla vůči J&T Bance nějaké závazky po splatnosti. Na snahy Vítka reagoval mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund tím, že Vítek není největším věřitelem Sazky, největší závazky společnost má vůči držitelům dluhopisů.

Vítek hrozí Sazce insolvencí

Vítek už dříve vyhrožoval největší české loterijní společnosti tím, že pokud mu plně neuhradí nejpozději do 17. ledna 2011 své dluhy, podá na ni insolvenční návrh. Vyzval také akcionáře Sazky k rychlému řešení situace a výměně jejího vedení. Sazka ovšem v reakci odmítla, že by vůči Vítkovi měla závazky.

Vítek připravuje plán restrukturalizace a fungování největší české loterijní společnosti. Chce navrhnout způsob oddlužení Sazky a vyrovnání všech jejích závazků i nový způsob financování českého sportu. Své plány hodlá představit v průběhu ledna.

Pomocnou ruku Sazce chce podat i společnost Penta, která vlastní konkurenta Sazky – firmu Fortuna. Do Sazky je ochotná nalít miliardy korun, výměnou za to ale žádá podíl v největším hráči na českém loterijním trhu. Změnit by se také muselo vrcholové vedení, které by fungovalo jako garant restrukturalizace. To znamená i odchod pro Aleše Hušáka, současného šéfa Sazky.

Záchranné plány pro Sazku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24