Brazílie krotí silnou měnu

Brasília - Brazílie v poslední době bojuje se silnou měnou. I přes snahy zastavit její růst minulý rok posílila o zhruba o pět procent, což krátí zisky tamním exportérům. Léčebnou kúrou brazilského realu mají být fiskální, nikoliv monetární opatření. Ta by měla zahrnovat zavedení daňových prázdnin, cel a škrtů v rozpočtu. Brazilský ministr financí Guido Mantega uvádí, že se Brazílie chce vyhnout umělému snižování hodnoty místní měny.

„Vláda je připravena dělat úsporná opatření, která by měla zastavit reálný růst naší měny. Budeme škrtat na výdajové straně po zralé úvaze ve všech ministerstvech,“ vysvětluje Mantega.

Brazílie nehodlá zahraniční firmy zatěžovat novými daněmi

Opatření mají pomoci brazilským exportérům v prorážení na zahraniční trhy, ale pouze opatrně. Brazílie nehodlá jít tak daleko, aby zahraniční firmy zatěžovala novými daněmi. K takovému kroku přistoupilo v Evropě například Maďarsko.

Guido Mantega, brazilský ministr financí:

„Nechceme zásahy přehánět. Protože kdybychom to přehnali s omezováním investic a výdajů, tak bychom se mohli dostat do recese, a to není naším cílem. Ekonomika musí růst.“

Jedním z největších problémů brazilské ekonomiky je vysoká inflace. Růst spotřebitelských cen v rychle rostoucí ekonomice udržuje extrémně vysoké úrokové míry i nad deseti procenty, což je také důvod, proč se Brazílie chce vyhnout řešení pomocí centrální banky.

Brazilský export
Brazilský export