Ministerstvo financí si bere úspory k srdci

Praha - Na ministerstvu financí začalo hromadné propouštění. Jeden z nejvýraznějších propagátorů šetření tak začal spořit také ve svém rybníčku. Aby se úřad dokázal vejít do o 10 procent nižšího objemu peněz určených na platy státních úředníků, muselo jich přes 900 odejít. O místo přišli nejen řadoví zaměstnanci, ale i vedoucí některých sekcí.

Ministerstvo financí se nyní otřásá skoro až v základech. Bude mít méně odborů, sekcí, samostatných oddělení, organizačních útvarů, referátů a pracovních skupin. Celkem z ministerstva zmizí 911 pracovních míst. „Opatření se týká i celní správy a finančních úřadů. Na ústředí ministerstva bylo propuštěno 136 lidí,“ doplňuje mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

V úřadu ministra financí se přitom zatřásla i šéfovská křesla. Z 267 vedoucích pracovníků jich 87 opustí brány úřadu. Mění se i organizační struktura, jak vysvětluje Jakob: „Z pěti stupňové bude třístupňová. Úspory se netýkají jen řadových zaměstnanců, ale také manažerských pozic. Dokonce jsme zrušili i jeden post náměstka. Výrazně se snížilo i vedení.“

Nyní je řada na ostatních ministerstvech, jak se vyrovnají s o 10 procent nižším příjmem na platy jejich zaměstnanců. Na šéfech resortů pak bude, jestli hromadně propustí zaměstnance, sníží mzdy nebo zkombinují obojí.