Slovanské zlato - nová přezdívka pro lesklou hřívu z Evropy

Moskva - Zdravé a dlouhé vlasy si přeje leckterá žena, ne každá je ale od přírody dostala do vínku. Kadeřnické salony proto nabízejí prodlužování krátkých sestřihů, většinou z umělých materiálů. Jsou ale i firmy, které zpracují a dále prodají skutečné přírodní vlasy, na čemž současně i slušně vydělají. Původní „surovinu“ upřednostňují nad imitacemi především movitější klientky.

Mnoho žen a dívek touží po krásných hustých vlasech, ať už plavých, tmavých nebo zrzavých. Jedna ruská firma si díky nim rozjela slušný byznys. „Na začátku mi přišlo divné pracovat se skutečnými lidskými vlasy, ale zvykla jsem si. Každé nejdřív pořádně vypereme, usušíme a nakonec vykartáčujeme,“ popisuje zpracování bujných ohonů zaměstnankyně Belli Capelli Katia Krilova.

Katia Krilova, zaměstnankyně Belli Capelli:

„Největší zájem je o velmi, skutečně velmi světlé vlasy.“

Firma podnikavce Alekseje Kuznětsova si hlavní materiál opatřuje dvěma způsoby - nakupuje ho za zhruba 40 eur, tedy asi 1 000 korun, přímo od žen, ale také od obchodníků, kteří jej shánějí po celé východní Evropě. Salonu se daří velmi dobře, zaměstnává už 70 lidí.

„Našim příčesům z legrace říkáme slovanské zlato, stejně jako to pravé se totiž neopotřebují,“ říká zaměstnankyně salonu Alexandra Deová. Toto tvrzení však úplně neplatí, při správné péči dodané vlasy vydrží maximálně několik let. Většina zákaznic přitom pochází ze západních zemí a za 50centimetrový ohon zaplatí v přepočtu zhruba 6 000 korun.