Firmy chtěly ušetřit, a přispěly tak k ropné katastrofě

Washington - Za loňskou ropnou katastrofou v Mexickém zálivu stála série rozhodnutí, která měla společnosti BP ušetřit peníze a čas. Takto hovoří závěr 48stránkové zprávy vyšetřovací komise, kterou dal zřídit americký prezident Barack Obama. Za výbuch hlubinného vrtu podle ní může selhání managementu a neschopnost rozeznat rizika.

Ve zprávě, která bude v úplnosti zveřejněna příští týden a z níž na svých stránkách cituje BBC, komise pochybení firem označuje za „systémová“. Podle ní k nim bez reforem může dojít znovu. Svůj zájem zpráva soustřeďuje zejména na firmy BP, která havarovaný vrt Macondo vlastnila, Halliburton, která řídila operace směřující k uzavření poškozeného vrtu, a Transocean, která vlastnila těžební plošinu Deepwater Horizon.

Zpráva Obamovy komise

„Ať už k nim došlo záměrně, nebo nikoliv, řada rozhodnutí učiněná firmami BP, Halliburton a Transocean, která zvýšila risk výbuchu vrtu Macondo, jednoznačně těmto společnostem ušetřila čas (a peníze).“

Podle bývalého guvernéra Floridy a jednoho z vyšetřovatelů Boba Grahama závěry komise ukazují, že se nehodě dalo předejít: „Tato katastrofa by se pravděpodobně nestala, pokud by tyto společnosti byly vedeny v první řadě neutuchajícím zájmem o bezpečnost.“

Komise: Pochybily i úřady

Ovšem kritika komise, kterou v květnu 2010 ustavil americký prezident Barack Obama, se neomezuje pouze na soukromé společnosti. Podle vyšetřovatelů pochybily také úřady, které na činnost firem měly dohlížet. Úřadům prý chyběly zejména pravomoci, prostředky a odbornost, aby mohly zabránit problémům.

K výbuchu na plošině Deepwater Horizon došlo 20. dubna loňského roku a při explozi zahynulo 11 dělníků. Po dvou dnech požáru se zařízení potopilo a z vrtu v hloubce 1 500 metrů začaly do moře proudit miliony litrů ropy denně. Únik se podařilo zastavit pomocí krytu až v polovině července. Do moře celkem uniklo téměř 800 milionů litrů ropy, která znečistila pobřeží pěti amerických států.