Další česká porcelánka se topí v dluzích

Karlovy Vary – Další české porcelánce přerostly dluhy přes hlavu a skončila v insolvenci. Tentokrát jde o Starorolský porcelán, který vyrábí především užitkové porcelánové zboží. Společnost dluží víc než 45 milionů korun. Mezi věřiteli je i více než 190 zaměstnanců, kterým společnost nevyplatila mzdy za listopad a říjen. Vedení porcelánky se ale nevzdává, chce provést restrukturalizaci a firmu zachránit.

Žádost o vyhlášení insolvence podala sama porcelánka. Podle odborů totiž nedostala provozní úvěr, a tak není schopná platit svým věřitelům. Nejvíc – téměř 13 milionů korun - firma dluží společnosti BOURG Comapany. Celkem 4 miliony korun pak strarorolská porcelánka nevyplatila svým zaměstnancům. Dluží rovněž zdravotním pojišťovnám a správě sociálního zabezpečení i finančnímu úřadu.

Podle předsedkyně odborové organizace do práce chodí zaměstnanci údržby. Část lidí je doma a pobírá 60 procent mzdy. Někteří zaměstnanci si vybírají dovolenou. „Pro zaměstnance vznikne na závodním výboru centrum, kde jim budeme podávat informace od právníka z odborového svazu,“ uvedla předsedkyně starorolských odborů Jana Grecmanová.

K pádu porcelánky přispěla i Čína

Podle vedení firmy stojí za problémy porcelánky zdražování energií, nepříznivý vývoj kurzu koruny, ale třeba i zrušení dovozních kvót na obchody s Čínou. Porcelánce také nezaplatilo několik odběratelů. Celkově jí dluží přes 13 milionů korun.

I když se většinu příčin, které uvrhly podnik do problémů, jen stěží podaří eliminovat, vedení starorolské porcelánky se chce o její záchranu pokusit. „Společnost podrobně analyzovala současnou tíživou situace a má zájem, aby i v dalších letech prodávala porcelán pod tradiční značkou, a zajistila tak zaměstnání více než stovce lidí a uspokojila své věřitele,“ píše management firmy v insolvenčním návrhu.

Porcelánka v roce 2009 vykázala ztrátu 64,7 milionu korun. Tržby se jí meziročně propadly o pětinu na 128,1 milionu korun. Do podobné situace, jakou nyní řeší starorolský podnik, se v roce 2008 dostal také jeho konkurent Karlovarský porcelán. Závodu v Nové Roli a Chodově ale nakonec krizi překonaly a dál vyrábí tradiční českou kvalitu.