EU bude mít možná společné ministerstvo financí

Paříž – Ke zlepšení koordinace hospodářské politiky v Evropě by mohlo pomoci založení Evropského ministerstva financí, do jehož kompetence by patřila společná správa dluhu. Návrh do začátku počítá se společným postupem Francie a Německa a následně s rozšiřováním působnosti na další země. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy návrh zřejmě bude prezentovat Evropské unii.

Společné ministerstvo by vedlo ke společným dluhopisům

Pokud by existovalo společné ministerstvo financí, existovaly by patrně i společné dluhopisy eurozóny. Sarkozy se ale prozatím vždy stavěl na stranu německé kancléřky Angely Merkelové, která s takovou myšlenkou nesouhlasí. Sarkozy už však dříve řekl, že společné dluhopisy jednoho dne mohou být aktuální. To ale podle něj může nastat ve chvíli, kdy bude evropská hospodářská politika lépe integrovaná.

Společné dluhopisy eurozóny by citelně pomohly zemím na okraji eurozóny, což je třeba Řecko nebo Portugalsko. Mohly by si totiž půjčovat mnohem levněji než dosud, a zřejmě by tak výrazně snížily pravděpodobnost výskytu další dluhové krize. Zároveň by ale prodražily obsluhu dluhu zemím, jako je právě Německo a Francie. To je i důvod, proč tyto země o společné dluhopisy nestojí.

Obsah zprávy pro Sarkozyho:

„Navrhujeme ve střednědobém výhledu zvážit možnost vytvoření takového orgánu, do jehož kompetence bude patřit společná správa dluhu zemí eurozóny. Je to i logické pokračování po založení jednotné měny.“

Zpráva navrhuje, aby posun k panevropskému ministerstvu začal právě u Francie a Německa. Postupně by byly přibírány i další země, zřejmě ale jen ty, které dodržují fiskální omezení daná Paktem stability a růstu. Podobnou myšlenku nedávno nastínil také předseda euroskupiny Jean-Claude Juncker a italský ministr financí Giulio Tremonti.