Průmysl jede díky novým zakázkám, stavebnictví stagnuje

Praha – Loňský listopad byl pro český průmysl dobrým měsícem. Průmyslová výroba totiž meziročně zrychlila o téměř 16 procent. V říjnu to přitom bylo jen necelých sedm procent. Hodnota nových zakázek tak meziročně vzrostla o víc než 14 procent. Odborníci jsou příjemně překvapení. Čísla nahoru podle nich táhla především poptávka ze zahraničí. Nejvíce pomohl dobrý vývoj v sousedním Německu, Slovensku a Polsku. Stavebnictví se naopak teprve zotavuje. Ve stejném měsíci zmírnilo pokles o desetinu procenta proti říjnovému procentu a půl. Čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Průmyslu se daří a chvíli mu to ještě vydrží

Listopadový růst průmyslové výroby překonal i ta nejoptimističtější očekávání. Výborný výsledek naznačoval už ve čtvrtek zveřejněný silný růst německých listopadových podnikových objednávek. Odvětví vytáhl nahoru zejména automobilový průmysl a výroba strojních zařízení. Textilnímu průmyslu se naopak příliš nedařilo. Pokulhávala i výroba nábytku.

Video Komentář ekonoma Jana Vejmělka
video

Komentář ekonoma Jana Vejmělka

Analytik Komerční banky Jan Vejmělek:

„Právě oživení našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem stojí za tím, že průmyslová výroba roste již čtyři měsíce v řadě dvouciferným tempem. A jak naznačují statistiky objednávek, tento trend by se mohl ještě nějaký ten měsíc udržet.“

Stavebnictví z nejhoršího venku není

České stavebnictví naopak z nejhoršího venku ještě není. Pokles sice zmírnil a proměnil se spíš ve stagnaci, analytici jsou ale ve svých výhledech velmi opatrní. Vládní škrty totiž podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera utlumí stavebnictví v rámci infrastruktury.

V listopadu 2010 sice bylo dokončeno více bytů, o to méně jich ale developeři zahájili. Jejich počet se propadl o více než čtvrtinu. Podle Frayera je hlavní příčinou nižší spotřebitelská poptávka. Tu způsobuje především poměrně vysoká nezaměstnanost a minimální růst mezd. Kvůli škrtům v sociální oblasti navíc poptávka stavebnictví nepotáhne ani v blízké budoucnosti.

Na zmírnění meziročního poklesu stavební produkce pozitivně působil zejména program Zelená úsporám a také masivní dokončování fotovoltaických elektráren. Orientační hodnota staveb povolených v listopadu 2010 činila téměř 26 miliard korun. Oproti stejnému období loňského roku tak klesla o 13,7 procenta.


Stavebnictví se zatím příliš nedaří ani v celé Evropě. Podle údajů Eurostatu v říjnu 2010 v evropské sedmadvacítce meziročně klesla o 1,9 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 1,3 a inženýrské stavitelství kleslo o 4,9 procenta. Údaje za listopad 2010 Eurostat zveřejní 19. ledna, informoval dnes Český statistický úřad.

Výstavba dálnice
Výstavba dálnice
Více fotek
  • Výstavba dálnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1846/184534.jpg
  • Euro autor: Karl-Josef Hildenbrand, zdroj: ISIFA/EPA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2225/222479.jpg