Lyžování v zahraničí bez pojištění? V žádném případě!

Praha – Tuzemské hory už české lyžaře tolik nelákají. Zahraničí totiž většinou nabízí větší skiareály, lépe upravený terén a lyžování bez front. Podle statistik ale Češi při výjezdu do zahraničí pojištění zanedbávají. Každý desátý totiž jede mimo republiku nepojištěný. Spoléhají tak na členství v Evropské unii. Jenže evropský průkaz zdravotního pojištění je nedostačující.

 

Pokud se nepojistíte, spoluúčasti se nevyhnete

Základní péče, kterou nám zajišťuje členství v EU, zahrnuje jen nezbytné okamžité ošetření. To navíc musí proběhnout ve zdravotních střediscích, která jsou financována z veřejných zdrojů. „Zároveň se na vás vztahují veškeré podmínky, které platí pro místní pacienty. To znamená, že ve většině států je to o velké spoluúčasti,“ upozorňuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Náklady na léčbu ve státech, kde Češi lyžují nejraději:

  • Itálie – stoprocentní spoluúčast na léky
  • Rakousko – 15 euro denně za hospitalizaci
  • Francie – 16 euro denně za hospitalizaci plus 20 procent z celkových nákladů

Hodit se bude pojištění odpovědnosti

Pojištění léčebných výloh znamená, že jsou pojištěnci uhrazeny náklady spojené se zdravotní péčí, transportem z místa nehody do zdravotního zařízení a doprava do vlasti. Kotyrová ale doporučuje takové pojištění spojit s pojištěním odpovědnosti za škody, které člověk hradí, pokud někomu způsobí škodu. V zimě totiž takové škody dosahují několikanásobně vyšších hodnot než v letním období.

Například rakouští statistici tvrdí, že v zimní sezóně dojde v zemi až k 70 tisícům úrazů, které vyžadují nemocniční ošetření a hospitalizaci. Desetina z toho je způsobena srážkou s jiným lyžařem. Jde tedy o incidenty, ze kterých se nárokují odpovědnostní škody.

Pár korun za pojištění versus statisíce za způsobenou škodu

Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven:

„Standardní lyžování (turistické) je v rámci léčebných výloh zahrnuto. Pokud samozřejmě jedete dělat nějaký rizikový sport – freestylové lyžování a podobně, tak je třeba při tom sjednání toho pojištění na to upozornit a připojistit se, aby ten limit toho pojistného plnění byl dostatečně vysoký a ty škody byly potom uhrazeny.“

Běžné cestovní pojištění, které většinou zahrnuje léčebné výlohy, pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel a právní ochranu, vyjde na desítky korun denně. Náklady na jednotlivé škody a úrazy se ale pohybují v jiných řádech. Běžné pohmožděniny vyjdou na desítky tisíc korun. Komplikovanější úrazy, které vyžadují operační zákrok však mohou vyjít od statisíců až po miliony.

Pojistit se ale mohou Češi i v rámci lyžování na tuzemských sjezdovkách. Nejvhodnější je úrazové pojištění, které hradí trvalé následky, případně smrt. Většina lidí má tento typ pojištění sjednán alespoň pro svoje děti. Ochrana platí celý rok, nárůst v zimních měsících prý asociace pojišťoven nepozoruje. Běžné zdravotní pojištění je potom hrazeno v rámci státního zdravotního systému.