Ledovka přijde pojišťovny draho

Praha – Ve čtvrtek a v noci na dnešek silnice a chodníky na mnoha místech republiky pokryla ledovka. Pojišťovny se proto připravují na nápor hlášení o škodách. Počet škod klientů totiž roste až o několik desítek procent. Nejvíce z nich připadá na poničené plechy nabouraných automobilů. Hlášení úrazů po pádech na zledovatělých chodnících čekají pojišťovny hlavně v příštím týdnu.

Zatím hlášené škody nejsou velkého rozsahu. Jde především o pomačkané plechy aut po nedobrždění nebo smyku. Podle mluvčího České pojišťovny Tomáše Zavorala lze zcela jistě očekávat nárůst hlášených úrazů. O těchto pojistných událostech se ale pojišťovny zpravidla dozvídají se zpožděním.

Pojistné události vyletěly vzhůru 

Mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral:

„Zatím je na přesná čísla velmi brzy, přesto mohu říci, že odhadujeme zhruba 25procentní nárůst hlášených škod z pojištění motorových vozidel proti běžnému dennímu průměru.“

Likvidátoři Generali zase odhadují, že počet škod vzrostl až o patnáct procent a jejich výše se pohybuje v řádech statisíců korun. V případě pojistné události může poškozený na obecním úřadě zjistit, kdo je majitelem nebo správcem komunikace, na níž se zranil. Škodu lze nárokovat u jejího vlastníka či provozovatele, který ji následně nahlásí u svojí pojišťovny.

Ledovka může v posledních dnech za většinu silničních karambolů. Následky škod jdou do milionů korun, uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek. Od chodců podle něj přichází v rámci úrazového pojištění dvojnásobné množství hlášení. Škody z těchto úrazových pojistek hradí Allianz pojišťovna před koncem léčby. Na závěrečnou zprávu lékaře tedy nečeká.

Mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa:

„Klienti nám hlásí o 15 procent více škod než v běžné dny. Úrazy na chodnících jsou většinou hlášeny s prodlevou. Klienti se na nás obracejí až v průběhu léčení. Největší nápor tedy očekáváme v průběhu příštího týdne.“

Ledovka na silnicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24