Místo zdravotní péče pro každého neúnosně vysoké poplatky

Sacramento – Zdravotnictví je teď ve Spojených státech tématem číslo jedna. Prezident Barack Obama se sice snaží zpřístupnit zdravotní pojištění a zdravotní péči co nejvíce lidem, pojišťovny ale jdou proti němu. Sumy, které musí lidé za pojištění odvádět, zvýšily o desítky procent. Asi nejvíce zdražila kalifornská pojišťovna Blue Shield. Pojistku svým klientům zvedla o víc než polovinu. Řada lidí se teď bojí, že vysoké poplatky už dál nebudou moci platit a v případě potřeby se ocitnou bez nároku na zdravotní péči.

Zdravotní pojištění nemá zhruba 47 milionů Američanů. Po zdražení, se kterým s novým rokem přišly některé zdravotní pojišťovny, by jich mohlo začít přibývat. Zdražení je tak razantní, že ho někteří klienti považovali za nejapný vtip. Třeba Michael Fraser dostal od Blue Shield dopis, ve kterém požaduje místo původních 271 dolarů nově 431 dolarů měsíčně, v přepočtu tedy přes 8 tisíc korun. „Tohle je opravdu zničující. Já teď vážně uvažuju, že pojištění budu muset zrušit. A co bude dál? Je mi třiapadesát! To mám strašidelné vyhlídky,“ říká Fraser.

Johnny Wong, mluvčí Blue Shield

„I s tímto růstem tarifů Blue Shield očekává na individuálním zdravotním pojištění v letech 2010 a 2011 ztrátu v řádu desítek milionů dolarů.“

Blue Shield ale argumentuje růstem nákladů. Vzrostly prý poplatky, které platí zdravotnickým zařízením a Američané také podle ní v poslední době marodí častěji. V neposlední řadě ke zvyšování poplatků přispěla hospodářská krize. Zdravější lidé totiž během ní snížili krytí, aby ušetřili. Wong zdůraznil, že statistiky pojišťovny hovoří o nárůstu využití péče mezi 3 a 5 procenty. Jednotkové náklady na péči se krom toho zvedly o 7 až 9 procent. Dohromady to pak podle něj dělá dvouciferný nárůst.

Komisař pro pojištění žádá odklad zdražení

Růst poplatků za pojištění se nezamlouvá nejen občanům, ale i novému komisaři pro pojištění Davu Jonesovi. Ten se obává, že se ekonomika ještě plně nezotavila z recese, a na zdražování tak není vhodná chvíle. Pro rodiny, které už nyní tváří v tvář 13procentní nezaměstnanosti, jež Kalifornii panuje, stěží vyjdou, je to další rána.

Jones sice může zkontrolovat tarify zdravotních pojišťoven, jeho kancelář ale není oprávněná odmítnout navržený růst poplatků, pokud ho považuje za neoprávněný. Zatím tedy komisař apeluje Blue Shield pouze dopisem. „Řediteli Blue Shield jsem poslal dopis. Prosím ho, aby zdražení, které dosahuje až 59 procent, odložil o dva měsíce,“ uvedl Jones. Zároveň dodal, že se obrátil i na státní právníky, kteří mu mají pomoci získat sílu pro zablokování rychlého nárůstu poplatků.

Lidé volají po přísnější regulaci pojišťoven

Zástupci pacientů zase apelují na vládu, aby klienty pojišťoven začala systémově chránit a pojišťovnictví více regulovala. Objevují se i spekulace, že zdražením pojišťovny odpověděly na zdravotní reformu prezidenta Baracka Obamy. „Posledních několik let se pojišťovacím společnostem dařilo blokovat změny v zákonech. Jejich lobby vyhrála každou bitvu. Teď ale máme nového guvernéra, nového komisaře, nové zákonodárce. Doufám proto, že se to změní,“ prohlásil výkonný ředitel Consumer Watchdog Doug Keller.

A změny jsou skutečně na obzoru. Některé návrhy kopírují třeba pojištění aut, kde finanční domy musí doložit rostoucí náklady pokaždé, když chtějí zdražit víc než o desetinu. Jiné jdou ještě dál a nastavily by pevné limity, například osmdesát procent z vybraných peněz by pojišťovny musely skutečně utratit za péči o pacienty.

Pacient v ordinaci
Pacient v ordinaci