Čínský vicepremiér podepsal v Evropě dohody za miliardy eur

Berlín – Čína pomáhá Evropě. Delegace vedená vicepremiérem Li Kche-čchiangem slíbila Španělsku, Řecku a Portugalsku šest miliard eur, které bude investovat do jejich dluhopisů. V Německu pak dnes večer místopředseda čínské vlády podepsal celkem jedenáct obchodních dohod v hodnotě 8,7 miliardy eur.

Německo je po Španělsku v pořadí druhou zemí, kam čínský vicepremiér na svém devítidenním evropském turné zamířil. Nejdůležitější smlouvy zde podepsal s automobilkami Volkswagen a Daimler. Hodnota dohody s VW činila 3,4 miliardy dolarů. Dohoda s Daimlerem, týkající se jeho automobilové značky Mercedes-Benz, má hodnotu 2,8 miliardy dolarů. Další dohody se týkají třeba modernizace čínských jaderných elektráren či dodávek speciálních nákladních lodí k přepravě kontejnerů. Německo je z evropských zemí největším obchodním partnerem Číny.

Li uvedl, že Čína má velký zájem na stabilním euru a sjednocené Evropě. Země platící eurem mají zůstat jednou z nejdůležitějších oblastí pro čínské finanční investice. Čína chce rovněž přispět ke stabilizaci eura vyšším nákupem obligací dluhových hříšníků v regionu, jako jsou Španělsko, Portugalsko a Řecko.

Své oficiální návštěvy odstartoval Li v úterý ve Španělsku, které chce zachránit z krize. „Španělsko je naším nejlepším přítelem v Evropské unii,“ prohlásil ve středu v Madridu. Zadlužená země podepsala s Čínou obchodní smlouvy v hodnotě zhruba 5,5 miliardy eur. Peníze poputují do energetiky, telekomunikací, bankovnictví, ale také na export vína, olejů a typické španělské šunky.