Svět stojí na pokraji totální obchodní války, tvrdí brazilský ministr

Sao Paulo - Brazílie zintenzivnila slovní intervenci proti manipulaci s kurzy měn a varovala, že svět je teď na pokraji totální obchodní války. Ministr financí největší jihoamerické země Guido Mantega v rozhovoru s listem Financial Times (FT) řekl, že Brazílie připravuje nová opatření, aby zabránila dalšímu zpevnění kurzu své měny real. Manipulaci s kurzy měn se Brazílie chystá předložit příslušnému orgánu Světové obchodní organizace (WTO).

„Máme zde měnovou válku, která se mění ve válku obchodní,“ řekl Mantega. Brazílie si podle něj nebude na chování obchodních partnerů stěžovat jen u WTO, ale také u dalších globálních institucí. Za jedny z největších provinilců, kteří nedodržují pravidla, označil Čínu a rovněž Spojené státy americké. Brazílie má novou prezidentku, kterou se stala Dilma Rousseffová. Úřadu se ujala teprve od ledna. Rozhovor, který Mantega listu poskytl, byl první od nástupu prezidentky do úřadu.

Mantegův komentář přichází jen několik dní poté, co Brazílie, Chile a Peru minulý týden intervenovaly na měnových trzích. Devizové trhy zažívají v posledních týdnech velké změny, které se týkají hlavně dolaru, eura a několika dalších významných měn. Prudce zpevnil kurz australského dolaru a švýcarského franku, zatímco ze zemí se slabým růstem hospodářství kapitál vytrvale odtéká. Týká se to jak Evropy, tak Spojených států, píše list.

MMF: Svět má mít pravidla regulace kapitálových toků

Změny na trzích a postoj některých zemí vedou k obnově zájmu o to, jak se postavit k problematice takzvaných horkých peněz. Tedy destabilizujícímu toku spekulativního kapitálu, který obíhá planetu a vždy se usadí tam, kde může cestou nejmenšího odporu maximálně expandovat. Mezinárodní měnový fond minulý týden navrhl, aby měl svět pravidla regulace kapitálových toků.

Mantega je ministrem financí od roku 2006 a loni v září se stal autorem slovního spojení „měnová válka“. Brazílie pak začala usměrňovat příliv zahraničních portfoliových investic, aby zastavila další růst kurzu realu. Ten vůči dolaru za poslední dva roky zpevnil asi o 39 procent.

Zasedání Mezinárodního měnového fondu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24