Průzkum PwC: České firmy budou více propouštět než přijímat

Praha - Přijímání zaměstnanců letos v Česku bude méně časté než jejich propouštění. Nábor chystá čtrnáct procent českých podniků, snižovat počty pracovníků hodlá šestnáct procent zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC mezi osmi sty personálními řediteli evropských společností. Podle něj se plány českých firem liší od evropského průměru, když růst počtu pracovních míst očekává třiadvacet procent a propouštění jedenáct procent evropských firem.

PwC upozornila, že zatímco trend napříč Evropou je pozitivní, v České republice počet společností, které plánují propouštět, převyšuje ty, které hodlají nabírat. „Očekáváme tak, že míra nezaměstnanosti v České republice zůstane v roce 2011 na stávající úrovni, pokud ještě nevzroste,“ uvedl Will Schofield, vedoucí partner služeb poradenství pro lidské zdroje PwC v České republice. V Česku míra nezaměstnanosti loni v prosinci vzrostla na 9,6 procenta. PwC také poukázala na to, že v Česku více než polovina společností, které plánují nabírat, hodlají pouze doplnit stavy zaměstnanců snížené během krize.

Průzkum také ukázal, že nalézt správné lidi k obsazení nových pozic bude těžkým úkolem napříč Evropou. Nedostatek kvalifikovaných odborníků zmínilo jako největší problém pro letošní rok 46 procent dotázaných. Situace v Česku je však opět poněkud odlišná. Nedostatek kvalifikovaný lidí zde letos očekává jen 34 procent dotázaných. Například v Belgii je to přitom 70 procent a ve Velké Británii 53 procent. „To může být odrazem slabšího pracovního trhu v České republice oproti ostatním vyspělým zemím Evropy,“ domnívá se Schofield.

Pouze 18 procent respondentů z České republiky řadí omezování odměn mezi hlavní faktory, které ohrožují možnosti pro zvyšování počtu kvalifikovaných zaměstnanců. V Evropě má tyto obavy přitom v průměru 27 procent personálních ředitelů, což podle PwC odráží nejen pokračující tlaky na rozpočty ve firmách, ale i nízkou úroveň konkurence na českém trhu práce.

Podle prognóz Svazu průmyslu a dopravy ČR letos nepočítají se změnou počtu zaměstnanců zhruba tři čtvrtiny tuzemských průmyslových podniků. Nabírat nové pracovníky hodlá necelá pětina firem, část firem bude dále propouštět.