Světová ekonomika solidně roste. Zastaví ji inflace?

Basilej - Globální ekonomika je po globální finanční krizi zpět na cestě k oživení. Podle guvernérů světových centrálních bank se dokonce zotavuje rychleji, než se čekalo. Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet však zároveň na závěr dvoudenního setkání bankéřů varoval, že by slibný růst mohla nabourat sílící inflace v rychle rostoucích rozvíjejících se ekonomikách. Inflaci táhne především zdražování potravin a ropy.

Hospodářské oživení je poměrně silné především v rozvíjejících se ekonomikách, jako je Čína, Brazílie a Indie. Na svém pravidelném dvoudenním setkání ve švýcarské Basileji se na tom shodla skupina centrálních bankéřů. „Na úrovni globální ekonomiky je oživení potvrzeno. Růst je a musím říct, že zvlášť působivý je v rozvíjejících se zemích,“ upozornil Trichet. „V mnoha případech reálná ekonomika prokázala schopnost chovat se lépe, než uváděla prognóza.“

Jenže právě rozvíjející se země ohrožuje inflace, v čemž guvernéři centrálních bank vidí do budoucna možnou hrozbu. „Teď není čas na samolibost. Solidní ukotvení inflačních očekávání je považováno za něco, co je důležité pro každého z nás,“ uvedl Trichet. Kromě omezování inflace je podle guvernérů rovněž třeba pracovat na tvorbě nových pracovních míst.

Inflační tlaky jsou nyní silné hlavně v rozvíjejících se zemích, v rozvinutém světě jsou slabší. Největší vliv na ně mají ceny potravin, které minulý měsíc stouply na nový rekord a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) varovala, že kvůli špatnému počasí mohou ceny hlavních obilovin dále růst.

Nadále zdražuje také ropa. Za posledních šest měsíců se její cena zvýšila o téměř 30 procent a nyní je nejvýše od konce roku 2008. Právě cena ropy se promítá do zdražování veškerého zboží. Je totiž nezbytná pro přepravu zboží ke spotřebitelům, a tak výrazně zvedá náklady, které se následně započítávají do ceny každého výrobku.