Čína na tahu proti softwarovému pirátství

Peking - Čínské úřady demonstrativně zničily přes šest milionu pirátských DVD s hollywoodskými hity, ale i s domácí čínskou produkcí. Pokračuje tak tažení proti pirátům, které místní vláda začala před půl rokem. Chce si tím hlavně vylepšit pověst na mezinárodním poli. Zahraniční partneři ji totiž obviňují z toho, že proti pirátství dostatečně nebojuje.

Čína vyhlásila válku pirátům hlavně proto, že chce uklidnit vztahy se Spojenými státy. Ty totiž čínskou vládu otevřeně kritizují za to, že dostatečně nechrání autorská práva hollywoodských filmových studií nebo třeba firem, jako je Microsoft. Podle mezinárodní Business Software Alliance přesahuje míra softwarového pirátství v nejlidnatější zemi světa 80 procent. Spojené státy dokonce loni v květnu zařadily Čínu spolu s Ruskem mezi země, kde pirátství nejvíc bují.

Mezinárodní softwarové a filmové pirátství je teď v centru dění. Škody, které způsobuje, totiž neustále rostou. Jen americké firmy stojí ročně kolem 250 miliard dolarů. Celosvětové ztráty jsou odhadovány až na 600 miliard a za posledních dvacet let stouply o 10 tisíc procent.

Čínské úřady popírají, že by míra pirátství v zemi byla nepřiměřeně vysoká. Tamní experti ji odhadli na pouhých 20 procent, což by bylo méně než v České republice. Nicméně teď se země snaží své nabourané image vylepšit. „Zabavili jsme přes 63 milionů pirátských DVD, CD a dalších padělků. V současné době vyšetřujeme přes 92 tisíc firem,“ informoval o průběhu poslední akce ředitel úřadu pro tisk a informace Wang Ziqiang.

Čína si ale ve svém jednání občas protiřečí. Na jedné straně proti napodobitelům bojuje, na druhou stranu schválila usnesení, podle kterého jsou nové výrobky, které napodobují známé značky, ale neporušují autorská práva, považovány za inovace.