Starorolská porcelánka bude propouštět, zachová ale provoz

Karlovy Vary - Starorolská porcelánka Moritz Zdekauer je již od minulého týdne na vlastní žádost v insolvenci. Nyní zveřejnila projekt na reorganizaci, která počítá se zachováním produkce porcelánu i za cenu redukce počtu zaměstnanců. Ze současných 196 lidí by jich v případě, že bude plán schválen, přišlo o práci přibližně 16 procent. Porcelánka chce dokončit všechny nasmlouvané zakázky. Pokud by provoz zastavila, nikomu by to podle jejího vedení neprospělo, a to ani věřitelům.

Současná porcelánka by měla nadále zaměstnávat 53 lidí, což má podle návrhu výrazně snížit nákladovost. Dalších 94 dělníků a 17 techniků, vesměs původních zaměstnanců, má poté přejít do firmy Kerapo Salvap a její dceřiné společnosti Bohemia Porcelán Moritz Zdekauer 1810. Vesměs jde o specialisty v oboru pálení a dekorace porcelánu, kteří by za situace, že by věřitelé porcelánku poslali do konkurzu, přišli o práci.

Plán restrukturalizace zároveň počítá i s výplatou dlužných mezd. Celkem svým zaměstnanců můsí firma zaplatit přes 4 miliony korun. Srovnat dluhy na platech by vedení porcelánky chtělo do 12 měsíců od chvíle, kdy nabude účinnosti reorganizační plán.

Výroba musí pokračovat

Vedení porcelánky v návrhu na reorganizaci upozorňuje na to, že zastavení provozu v okamžiku vyhlášení konkurzu by v podstatě znemožnilo věřitelům dostat se ke svým penězům. Pohledávky věřitelů by pak byly uspokojovány jen ze zpeněženého majetku dlužníka. Závazky porcelánky vůči všem věřitelům přesáhly 52,3 milionu korun. Tržní hodnota majetku porcelánky dosahuje 29,4 milionu a účetní hodnota jeho majetku je uváděna 106,7 milionu.

Zastavení výroby, která nyní v omezené míře pokračuje, by znamenalo znemožnění přístupu k penězům na další provoz. Nemohly by tak být realizovány nasmlouvané zakázky, protože by porcelánka neměla peníze na nákup surovin k výrobě. Plán prodeje Starorolského porcelánu přitom letos počítá s dodávkami minimálně 251 tisíc kusů bílého a dekorovaného porcelánu měsíčně. Hodnotu by při konkurzu ztratila i ochranná známka, uvádí se v návrhu.

Podle vyjádření v insolvenčním návrhu porcelánka jednala s hlavními věřiteli o způsobu řešení úpadku reorganizací. Od největších zajištěných věřitelů a části nezajištěných věřitelů už údajně obdržela předběžný souhlas s navrženým řešením. Mezi největší zajištěné věřitele firmy patří BOURG Company, které firma dluží 12,9 milionu korun, Ymerys Tableware (kolem 7,2 mil. Kč) a First Assets Finance (přes 4,9 mil. Kč).

Porcelánka v roce 2009 vykázala ztrátu kolem 64,7 milionu korun. Meziročně se tak prohloubila téměř o 46 milionů korun. V roce 2009 klesly celkové tržby za porcelán meziročně až o 21 procent na 128,1 milionu korun. Krize se dotkla také zaměstnanosti, koncem roku 2009 pracovalo ve firmě 192 lidí, o 99 méně než rok předtím. Loni ještě investovala 25 milionů korun do nové rychlovypalovací pece. Loňské údaje firma nezveřejnila.

Výroba porcelánu
Výroba porcelánu
Více fotek
  • Výroba porcelánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/1000/99977.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/467/46636.jpg