Vědci v USA budou mít možná větší vliv na povolování těžby ropy

Washington - Komise zřízená americkým prezidentem Barackem Obamou navrhuje, aby vědci měli větší slovo při povolování těžby ropy a zemního plynu z mořského dna. Zároveň je podle tohoto návrhu třeba zvýšit strop pro odškodné, které těžební firmy platí v případě havárie. Návrh byl vytvořen v souvislosti s přezkoumáním příčin loňské ropné katastrofy v Mexickém zálivu. Komise v závěrečné zprávě vyzývá vládu k reformě celého těžebního sektoru. Kromě uvedených návrhů komise také doporučuje zcela změnit strukturu ministerstva vnitra, jež povolení k těžbě vydává. Zejména je podle ní třeba jasně rozdělit oddělení, která vybírají poplatky od těžebních společností a od oddělení, jež mají dohlížet na bezpečnost těžby.

Komise také doporučuje, aby se pokuty vybrané od těžebních společností využívaly k ochraně životního prostředí. Na obnovu ekosystému Mexického zálivu by podle ní mělo jít 80 procent z částky, kterou za způsobení ropné havárie zaplatí britská společnost BP.

Loni na konci dubna vybuchla těžební plošina, kterou BP provozovala. Exploze zabila 11 lidí a poškodila i nově vyhloubený ropný vrt na dně Mexického zálivu. V hloubce 1 500 metrů potom do moře začala unikat ropa, její proud se podařilo zastavit až po třech měsících.

Celkem se do moře dostalo téměř 800 milionů litrů ropy a katastrofa v Mexickém zálivu se stala nejhorší ropnou havárií v dějinách USA. Surovina poškodila pobřeží pěti amerických států, včetně ekologicky citlivých mokřadů v deltě Mississippi. Ochránci životního prostředí se obávají, že americké pobřeží se bude z ropné havárie vzpamatovávat ještě několik let.

Havárie v Mexickém zálivu
Havárie v Mexickém zálivu