Drábek udělá z 18 sociálních dávek tři

Praha – Návrh reformy sociálního systému výrazně zjednoduší současný systém dávek. Ten je podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) velmi administrativně náročný. Existují totiž asi dvě desítky příspěvků. Nově by ale měly zůstat jen tři základní dávky a vyplácet by je měly pouze úřady práce. Drábek si od úprav slibuje i výrazné snížení nákladů státu. Zjednoduší se i kontrola, která by tak mohla být účinnější. Ministerstvo své záměry do paragrafů přepíše do půlky února. Koncem března by je měla projednat vláda. Reforma by potom měla začít platit v roce 2012.

Sociální podpora Čechům neklesne

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09):

„V současném období je Česká republika jednou z nejlepších zemí na světě, co se týká kvality sociální sítě.“

Video Změny v sociálních dávkách
video

Změny v sociálních dávkách

Nový systém se úrovně sociální státní podpory a sociální sítě týkat nebude. V Evropské unii máme nejnižší míru ohrožení chudobou. Toto postavení Česka podle Drábka reforma neohrozí. Bude se naopak týkat spíše administrativních procesů a jejich efektivity.

 Klíčovým bodem reformy bude sjednocení výplatních míst. V současnosti si Češi musejí pro dávky chodit na dva typy obecních úřadů a úřady práce. Nově budou všechny příspěvky vyplácet pouze úřady práce. „Dávky budou vypláceny s jedním dokládáním všech různých potvrzení a příloh, budou zpracovávány jedním pracovníkem a také z jednoho místa kontrolovány,“ uvedl ministr. Více se bude kontrolovat i využití dávek. Napomoci by tomu měl elektronický platební prostředek. Ministerstvo tak chce vázat u některých lidí využití dávek tak, aby je nepoužili na nic jiného.

Zdravotně postiženým bude stačit jeden lékařský posudek

Zásadní změna nastane i v oblasti zabezpečení zdravotně postižených osob. Nyní totiž existuje osm různých dávek. Nově budou sloučeny do dvou dávek podle účelu. První skupinou budou dávky, které se týkají mobility. Sem patří například příspěvek na individuální dopravu nebo na zakoupení motorového vozidla. Druhou skupinou budou jednorázové dávky na zvláštní pomůcky. Novinkou bude také jediný formulář a lékařský posudek, který bude na výplatu příspěvku stačit. Drábek si od toho slibuje snížení nákladů na administrativu.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09):

„Všechny ty pracovníky, které ušetříme, a měly by to být stovky, budeme převádět na kontrolní úseky.“

Tíha reformy dopadne především na úřady práce. „Samozřejmě pracovníci, kteří s těmi dávkami pracují, udělají všechno pro to, aby tyto změny dopadly na lidi co nejméně. A my už se s tím budeme muset nějak popasovat,“ tvrdí ředitelka úřadu v Ostravě Yvona Jungová. Jenže opozice je skeptická. „Když to budou dělat úřady práce, tak nebudou znát ty klienty, ty občany. Znalost toho prostředí bude daleko menší. Aby výsledek nebyl, že tam těch úniků, toho neoprávněného čerpání, bude daleko více,“ okomentoval Drábkovy návrhy předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Nedostatek míst v mateřských školách už rodiče neohrozí

Ministerstvo chce také do budoucna posílit roli rodiny. Výplata dávek by měla být posuzována nejen na základě příjmů dané osoby, ale i na základě osob, které k ní mají vyživovací povinnost. Změny čeká i oblast péče o děti. „Chceme rozšířit portfolio poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě. Měl by tím být vyřešen nedostatek míst v mateřských školách,“ řekl Drábek. Například chce rozšířit okruh lidí, kteří budou mít živnostenské oprávnění pro péči o děti do tří let věku. Bude také zaveden institut rodičovské výpomoci.

Změny čeká i vyplácení rodičovského příspěvku. Rodiče si budou moci volit jeho harmonogram, u dětí starších dvou let bude také rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

Za nelegální zaměstnávání desetkrát vyšší pokuty

V oblasti zaměstnanosti chce ministr především dál rozšiřovat boj proti nelegálnímu zaměstnávání. Takovým zaměstnavatelům bude nově hrozit pokuta ve výši 100 tisíc korun. Vzrostla tak na desetinásobek. Naopak snížena bude maximální částka pokuty za neplnění oznamovací povinnosti nebo nevedení evidence podle zákona o zaměstnanosti z 500 tisíc na sto tisíc korun. Zrušen má být potom institut náhradního plnění, tedy možnost firem kompenzovat nedostatek zaměstnanců se zdravotním postižením nákupem zboží nebo služeb od firem, které zdravotně postižené zaměstnávají. Podle Drábka byl totiž často zneužíván.

Změny čekají i na zaměstnance. „Chceme také, aby uchazeč o zaměstnání měl mnohem větší volbu při výběru rekvalifikačního programu,“ řekl Drábek. Bude si jej tedy nově moci vybrat sám. V této souvislosti ovšem čeká uchazeče zřejmě i to, že se v případě náročnější rekvalifikace budou na nákladech na rekvalifikační program podílet.

Nový příspěvek na mobilitu
Nový příspěvek na mobilitu
Více fotek
  • Nový příspěvek na mobilitu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2242/224110.jpg
  • Mateřská škola autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1976/197525.jpg
  • Kontrola autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2036/203519.jpg