Tripartita o důchodech: Zavadil hrozí defenestrací

Praha – Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se jednánají o důchodové reformě a návrhem ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zrušení zákazu připlácení za nadstandard. Na programu jednání je i zvýšení poplatku za den v nemocnici z 60 na 100 korun. Rušno bude nejspíš hlavně kolem penzijní reformy. Odbory totiž nesouhlasí třeba s vyvedením části pojistného na individuální účty, což navrhuje ministerstvo práce. Tvrdí, že tím stát okrade občany.

„Předkládáme tripartitě k projednání materiál, který se týká rozhodnutí Ústavního soudu, ale také koncepci důchodové reformy v jednotlivých variantách,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Podle soudu je náhradový poměr důchodů, tedy podíl průměrného důchodu a průměrné mzdy, u lidí s vyššími příjmy moc nízký.

Očekává se však ostrá diskuze v obou navrhovaných bodech. Odbory totiž nesouhlasí ani s vyvedením části pojistného na sociální pojištění ze státního pilíře na individuální účty, které navrhuje ministerstvo práce, ani s řešením nálezu Ústavního soudu. Řešení, které ministerstvo předložilo, se podle odborů nezdravě dotkne většiny budoucích důchodců. Na všechny občany by pak dolehlo zvýšení daně z přidané hodnoty, kterým chce krýt náklady reformy Bezděkova komise.

Video Tripartita o důchodech a zdravotnictví
video

Tripartita o důchodech a zdravotnictví

Odbory: Stát chce okrást občany

0„Stát je nešetrný v tom, že přelévá řadu nemalých prostředků do fondů - do byznysu. Okrade tím lidi, protože ti tím samozřejmě budou zasaženi,“ prohlásil ve Studiu 6 předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. „Tohle už není na demonstraci, to je snad na defenestraci,“ dodal s nadsázkou.

Odbory jdou na tripartitu s vlastním návrhem reformy. Chtějí zachovat průběžné financování, kdy současní pracující povinně platí na důchody dnešních seniorů, a odvody do soukromých fondů naopak nechat dobrovolné. „My ještě horujeme pro třetí pilíř, který by umožnil předčasný odchod do důchodu,“ dodal Zavadil. Tím by měly být zaměstnanecko-zaměstnavatelské fondy.

Penzijní reforma je pro Českou republiku nezbytná. Ruku v ruce se stárnutím populace totiž na penze rychle docházejí peníze. „Vzhledem k celkové bilanci státního rozpočtu a výdajů na důchodový systém je nezbytné, aby nějaká důchodová reforma co nejdříve začala,“ zdůraznil v rozhovoru pro ČT24 prezident Unie zaměstnavatelských svazů Pavel Dušek.

Dusno bude také kolem zdravotnictví

Ke zdravotnickému programu tripartity řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková, že ministr podle slibu upravil vymezení standardu, ale nedostatečně. Standardem má být současný seznam výkonů, který ale prý není dokonalý, a tak by si každý mohl vyložit standard jinak - v jednom zařízení by pacientovi platila vše pojišťovna, jinde by platil sám.

Odbory rovněž zpochybňují Hegerův plán zvýšit v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun, s připravenou novelou proto nemohou podle Břeňkové souhlasit.