Co Čech, to živnostník

Praha – Češi si přivykli podnikatelskému životu. Počet vydaných živnostenských oprávnění na konci roku 2010 totiž překročil tři miliony. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu je podnikatelů v Česku o padesát tisíc víc než loni, rekordních 2,23 milionu. Někteří tak chtějí zbohatnout, pro jiné naopak jde o jedinou možnost, jak neskončit na úřadu práce.

Češi po živnostenském oprávnění sahají čím dál častěji, nově to platí i o čerstvých absolventech. „Živnostenský list jsem si založil na konci minulého roku v prosinci a beru ho jako jednu z možností nebo jistotu uplatnění po dostudování vysoké školy,“ říká živnostník Jan Urban. Podobně letos smýšlelo hned padesát tisíc lidí. Jelikož si podnikatel může zapsat hned několik živností, vydaly úřady 111 tisíc nových povolení.

Češi podnikají více než Němci

Vladislav Čermín, ředitel odboru podnikatelského prostředí MPO

„Když se to vezme na přepočet obyvatel, tak Česká republika má třikrát více podnikatelů než sousední Německo.“

Česko se tím zařadilo na špici Evropy. Ne všichni evidovaní podnikatelé ale skutečně podnikají, některá oprávnění totiž mohou být pozastavená. Navíc na rekordních číslech mají dlouhodobě zásluhu i zahraniční podnikatelé. Cizinci získali v Česku více než 101 tisíc živnostenských oprávnění. Nejčastěji zde podnikají Vietnamci a lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Podle odborníků k rostoucímu počtu živnostníků přispěly kvůli hospodářské krizi i samy podniky. „Firmy, které se snažily snížit náklady, protože jim klesaly zakázky, tak motivovaly, někdy možná i nutily zaměstnance pracovat pro ně v takzvaném švarcsystému, tedy na nějakou smlouvu,“ vysvětlila analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Stát tím ale přichází o peníze. Živnostníci totiž na daních a odvodech platí většinou nižší částky než zaměstnanci. Ministerstvo průmyslu a obchodu přesto odhaduje, že počet živnostníků bude v Česku i nadále stoupat a ještě letos by jich mohlo být o desetinu víc.

Peníze
Peníze