Německé vepřové s dioxinem bylo prodáno i do Česka a Polska

Berlín/Hannover – Část vepřového masa z německého chovu, které bylo kontaminované rakovinotvorným dioxinem, bylo začátkem ledna prodáno i do České republiky a Polska. Kde skončilo, se ještě vyšetřuje. Informaci o prodeji do ČR přineslo ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko. Kontaminované maso bylo s největší pravděpodobností již dávno zkonzumováno.

Nadlimitní množství dioxinu ve vepřovém mase vyšlo v Německu najevo v úterý. Maso pocházelo z výkrmny v dolnosaském okrese Verden, odkud bylo od začátku do konce prosince dodáno na jatka ve Weissenfelsu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko 180 vepřů. Výkrmna byla uzavřena začátkem ledna, jateční podnik Tönnies byl ale o přítomnosti dioxinu v těle zvířat informován až 11. ledna.

Maso ze 35 vepřů, přivezených na jatka 30. prosince, bylo prodáno jednomu podniku v Polsku a dvěma dalším zpracovatelům v České republice, sdělilo v dnešní tiskové zprávě zemské ministerstvo zdravotnictví v Magdeburku. Jak dále uvedlo, o získaných poznatcích informuje spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a nezávadnost potravin, který předává informace jednotlivým spolkovým zemím, kam bylo kontaminované maso dodáno.

Veterinární správa chystá kontroly masa

České úřady přijmou konkrétní opatření, až budou znát podrobnosti. „Do této chvíle jsme z Německa neobdrželi žádnou oficiální zprávu. Pokud obdržíme konkrétní informaci, můžeme tu dotyčnou zásilku dohledat,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. „Němečtí odborníci soudí, že dávka dioxinu obsažená v kontaminovaných potravinách není nebezpečná pro zdraví spotřebitelů,“ dodal.

Aféra s dioxinem vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například k výrobě papíru. Na trh dodal až 3000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150 000 tun krmiva pro hospodářská zvířata. Německé testy zatím prokázaly výskyt této nebezpečné látky ve vejcích a v mase nosnic a prasat.

Ačkoliv SVS dosud nedostala oficiální informaci, neznamená to podle něho, že bude nečinná. „Pakliže tato informace už byla vypuštěna, znamená to pro SVS nečekat a pídit se, jestli se to opravdu zakládá na pravdě nebo je to nějaký předpoklad německého ministerstva zdravotnictví. “Do konce měsíce odebíráme vzorky z masa pocházející z těch oblastí, kde byly nějaké problémy z jištěny, bez ohledu na to, jestli směřovaly přes Německo či Polsko."

Polské úřady reagovaly prohlášením, že jsou danou informací „veskrze překvapeny“. „Žádnou takovou informaci jsme nedostali,“ citovala agentura AFP představitele polské veterinární správy Janusze Zwiazeka.