Hušák: Sazka z insolvenčního návrhu strach nemá

Praha – Největší loterijní společnost Sazka podle jejího šéfa Aleše Hušáka v insolvenční situaci není ani právně, ani ekonomicky. Případnému návrhu na zahájení insolvenčního řízení se proto bude bránit všemi právními prostředky, a podání návrhu tak nebude mít vliv na činnost společnosti. Výhrůžky největšího věřitele firmy podnikatele Radovana Vítka, že 17. ledna úderem 10. hodiny společnost pošle do insolvence, tak Sazku neohrozí. Podle právníků není pochyb o tom, že po podání insolvenčního návrhu může Sazka přijímat sázky a vyplácet výhry.

Vítek vyzval akcionáře Sazky k rychlému řešení situace a výměně jejího vedení. Sazka však popřela, že by vůči podnikateli měla závazky a že by se nacházela v insolvenční situaci. Společnost nyní čelí problémům, do kterých ji dostala výstavba pražské vysočanské O2 areny. Držitelům dluhopisů totiž musí splatit vysokou částku. Na to ale společnost nemá.

Jaromír Císař z advokátní kanceláře, která Sazku zastupuje:

„Sazce nehrozí insolvence, hrozí pouze podání šikanózního návrhu na insolvenci. Cílem podání návrhu není pouze uspokojení údajných pohledávek, ale účelová snaha vyvolat paniku na trhu a snížení cen dluhopisů pohledávek, tato aktiva pak získat a ovládnout Sazku. Je to pokus o nepřátelské převzetí.“

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Tržní hodnota Sazky podle Hušáka dosahuje 15 miliard korun. To převyšuje hodnotu jejích závazků zhruba o třetinu. V případě návrhu na insolvenci musí jít podle Císaře o skutečnou neschopnost plnit existující závazky, nikoliv o neochotu dlužníka v důsledku toho, že platnost závazků neuznává. Oprávněnost nároků, které na Sazce uplatňuje Vítek, Sazka neuznává. „Vůči pohledávkám, o kterých se spekuluje, máme započteny vlastní pohledávky vůči bankám,“ dodal Hušák. Původ společností, které koupily od bank pohledávky za Sazkou, je podle něho navíc nejasný. „Pana Vítka tam nikde nenacházím. Pokud se k tomu hlásí, pak má velký daňový problém,“ dodal Hušák. Upozornil také na neprůhlednost firem kolem jeho osoby.

V případě podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení si podle něj každý navrhovatel musí být vědom odpovědnosti za škodu, kterou Sazce způsobí. „Předpokládáme, že (návrh) bude podán kyperským bezdomovcem, aby na něm nešlo uplatňovat škody. My je budeme uplatňovat především po bankách, které nás do této situace dostaly,“ podotkl Hušák. Třeba po Komerční bance (KB) chce více než půl miliardy korun. V hledáčku má ale i Raiffeisenbank. Ta údajně prodala své pohledávky pod cenou. Obě banky ale jakékoliv chování, které by mohlo Sazku poškodit, odmítají. „Nárok společnosti Sazka odmítáme a podnikneme veškeré kroky, aby byla žaloba odmítnuta,“ uvádí KB. „Odmítáme, že bychom se při prodeji naší pohledávky vůči Sazce chovali jakkoli netransparentně. Pohledávku jsme prodali společnosti, která nabídla nejvyšší cenu,“ dodává Raiffeisenbank.

Sazka nemá na splácení, pomoci by mohl Ulčák

Majitelé dluhopisů se tak 6. ledna dozvěděli, že Sazka bude sice schopna zaplatit splatný úrok, na jistinu ale peníze nezbudou. Firma tehdy informovala o tom, že iniciovala jednání s věřiteli o vyřešení situace a o novém splátkovém kalendáři. Deník Mladá fronta Dnes napsal, že si společnost přeje, aby se snížila jistina dluhu o 30 procent a zároveň kleslo jejich úročení z devíti na šest procent ročně. Splácení dluhopisů chce Sazka podle Hušáka posunout o jeden až dva roky. Do konce splatnosti, tzn. do roku 2021, by tak firma ušetřila asi 2,4 miliardy korun. „Příští týden o tom budeme intenzivně jednat,“ dodal Hušák bez bližších podrobností.

Oficiálně Sazka dostala nabídku na podání pomocné ruky od třech investorů. Jsou jimi Penta, holding Synot a firma E-Invest Martina Ulčáka. Největší akcionář společnosti, Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), který drží 68 procent akcií, však ve středu odmítl přímý vstup investora do společnosti. Tím dal zelenou Martinu Ulčákovi. Ten jako jediný nepožaduje výměnou za finanční injekci podíl v Sazce.

Sazce teče do bot, ratingové agentury Hušákovi nevěří

Snížení ratingu podle Hušáka nic neznamená:

Podle Hušáka je slovo rating asi stejné „jako slovo pedofil“. Nejde o důležité hodnocení od té doby, co americká banka Lehman Brothers, která ještě ráno měla vysoký rating AAA, večer zkrachovala, a odstartovala tak celosvětovou hospodářskou krizi.

Situaci kolem Sazky navíc ve čtvrtek zhoršila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Ta totiž snížila rating dlouhodobých závazků společnosti na nejnižší stupeň D z dosavadní známky CC. Hodnocení D jako „default“ (termín pro nesplacení jakékoli části splatného dluhu) upozorňuje investory, že firma není nadále schopna splácet své dluhy.

V úterý se vedení Sazky sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež většinu dluhopisů vlastní. Ve druhé půli ledna pak proběhne valná hromada držitelů dluhopisů, která by nové podmínky musela schválit. Šéf Sazky Hušák řekl podle dnešních Hospodářských novin akcionářům, že součástí ozdravného plánu, jejž chystá, je jednání s bankami o vzniku nového věřitelského klubu, který by Sazce poskytl úvěr. V klubu by byly Česká spořitelna, Fortis, Citibank, UniCredit a J&T Banka. Některé banky však účast ve věřitelském klubu odmítají.