Ze státních podniků budou muset odejít tři tisíce lidí

Praha – Stát chystá masivní propouštění ve firmách, kde má většinu. Výpověď dostane celkem 2 977 lidí. Nejvíce bude propouštět Česká pošta. Propouštět bude i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), České dráhy, ČSA či Letiště Praha. Naopak zaměstnanci Lesů ČR nebo elektrárenského gigantu ČEZ mohou být v klidu.

Z České pošty odejdou převážně úředníci. Pošta čeká už jen na jmenování nového ředitele, který má výpovědi podepsat. Výběrové řízení ale ministerstvo vnitra dočasně pozastavilo. V roce 2009 podnik opustilo 600 úředníků z centrály, v roce 2010 440 lidí z administrativy i provozu. V poslední vlně má odejít 1 730 lidí.Firma má celkem zhruba 34.400 zaměstnanců a 3 350 poboček.

Ze SŽDC odejde 500 lidí. Na výplatách se tak ušetří téměř 400 milionů korun. Bezpečnost dopravy by tím ale utrpět neměla. „Snižování počtu zaměstnanců se v drtivé většině týká úředníků a nebude to mít vliv na provozovanou dopravní cestu,“ uvedl mluvčí Pavel Halla. SŽDC zaměstnává zhruba 9500 osob.

Národní dopravci pak dohromady propustí přes 600 lidí – České dráhy 300 pracovníků a ČSA 317, mezi nimi i 40 pilotů. Propouštět bude také Letiště Praha. Většinou ale půjde jen o sezónní pracovníky v handlingu, check-inu či o lidi, kteří se starají o údržbu ranveje. Celkem jde o 110 lidí.

Nejméně zaměstnanců propustí Budějovický Budvar. Nebude mít práci pro 20 lidí. Lesy ČR a ČEZ žádné výpovědi rozdávat nebudou, opustí je jen ti, kteří odcházejí do důchodu.