Krátký solární boom v Británii končí, vláda řekla dost

Londýn – Už i Velká Británie přišla na to, že se solární elektrárny v zemi přemnožily. Proto tamní vláda navrhla výrazné snížení finanční subvence pro solární energii a omezení povinných výkupních cen pro všechny větší fotovoltaické projekty až na téměř třetinu původní ceny. Vláda tím chce eliminovat „solární barony“, tedy velké investory zaměřené na inkasování rychlých zisků. Podpořit chce naopak projekty u domácností a obcí.

Tisknout peníze pro velké podniky vláda v plánu neměla

Novinka by měla platit od 1. srpna, avšak jen pro nové projekty. Předešlá labouristická vláda přitom zavedla výkupní ceny na elektřinu ze solárních projektů teprve loni v dubnu a solární byznys se v zemi teprve rozjíždí. Krátkodobá expanze solárního průmyslu v Británii tím nejspíše končí. „Skutečně to solární průmysl v Británii oklestí,“ řekl šéf odboru obnovitelné energie konzultační firmy Deloitte. Dodal, že tento krok může developery vést k úplnému odklonu od solární energie.

Náměstek ministra pro změnu klimatu Greg Barker:

„Tyto návrhy by měly uvést systém do rovnováhy a eliminovat hrozbu vysávání peněz velkými solárními projekty. Systém FIT (povinných výkupních cen) nebyl nikdy určen k tomu, aby sloužil jako tiskárna peněz pro velké podnikání a finančníky.“

Sazba pro menší projekty do výkonu 150 kilowattů nově klesne z dosavadních 32,9 pence na 19 pencí. Pro projekty do pěti megawattů se propadne na 8,5 pence ze 30,7 pence. Britové však nejsou jediní, kdo chtějí mít solární boom na uzdě. Podporu solární energii výrazně snížily například i Německo, Španělsko a Francie.

Česko bylo rájem solárníků

Česká vláda na enormní rozvoj solární energetiky v České republice reagovala ještě razantněji. Hrozilo totiž prudké zvýšení nákladů firem a domácností za elektřinu. Na vládní návrh proto Parlament schválil například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojené od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu.

Loni se Česko díky velkorysým výkupním cenám stalo rájem investorů do solárních zdrojů. Instalovaný výkon nových solárních elektráren byl kvůli tomu v roce 2010 třetí největší v Evropské unii.