Dovoz zemědělských produktů zpřísní

Praha - Podmínky pro dovoz potravin živočišného původu ze států Evropské unie se zpřísní. Vláda dnes schválila návrh ministra zemědělství Ivana Fuksy, podle kterého by dovozci takových potravin museli nejpozději 24 hodin předem o zásilce podrobně informovat dozorové orgány. Pokud tak neučiní, bude jim hrozit až milionová pokuta. Čeští zemědělci a potravináři přitom volají po zpřísnění pravidel pro export potravin ze zahraničí už delší dobu.

Když v současné době chtějí firmy či soukromníci dovézt do tuzemska maso, vejce či mléčné výrobky, příliš překážek jim v tom nestojí. Stačí, když veterinární správě sdělí, o jaký druh produktu se jedná, odkud se potraviny berou a v jakém množství je hodlají do Česka importovat. V případě, že dovozce svou informační povinnost nesplní, mělo by mu do budoucna hrozit správní řízení, jehož výsledkem může být až milionová pokuta.

Vládou schválený návrh ministerstva zemědělství však zavádí nové povinnosti. Nově budou muset uvést také to, kam přesně potraviny vezou a jakým způsobem byly upraveny. Veterinární správa by tak měla mít víc informací, aby mohla vyhodnotit případná rizika. V některých případech totiž zahraniční exportéři do Česka přivážejí potraviny, které nesplňují domácí předpisy.

Čeští zemědělci zpřísnění vítají

Tuzemští potravináři a zemědělci, z jejichž popudu návrh vznikl, zpřísnění legislativy vítají. „My jsme nakonec byli jedna z organizací, která to velmi podporovala. Velmi se o to zasloužila v tomto případě Potravinářská komora,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Nové nařízení podle něj umožní daleko cílenější kontroly dovážených potravin. Výrobci dlouhodobě upozorňují na to, že dovážené produkty nemusí v některých případech splňovat tak přísné předpisy, jaké jsou kladeny na jejich výrobky, což je na trhu znevýhodňuje.

Státní veterinární správa věří, že vládní návrh zastaví například příliv stánkařů prodávajících levnou drůbež z Polska. „Ten mimopravidlový obchod existuje především v příhraničí. Když je odchytneme, dáme jim dostatečnou pokutu a napíšeme to na polskou kompetentní autoritu, pak velice rychle pro ty konkrétní pracovníky přijímají opatření,“ poznamenal šéf veterinární správy Milan Malena.