Cestou k nezávislosti je finanční vzdělání, radí učitel miliardářů

Praha - Jak zabezpečit naše děti penězi a jak je s nimi naučit zacházet. To je otázka, kterou řeší mnoho rodičů. Někdo se rozhodne dětem spořit už od narození na různá spoření a pojištění. Jakmile děti vyrostou, budou mít k dispozici do začátku dostatek peněz, aby mohli nastartovat svoji kariéru a postavit se na vlastní nohy. Nejjistější cestou k finanční nezávislosti je od této chvíle jejich vzdělání a orientace v ekonomickém světě, radí v Ekonomice ČT24 legenda v investování a finančním poradenství Robert Kiyosaki.

„Dětem je třeba zejména vysvětlit, že nic není zadarmo a pokud něčeho chtějí docílit, tak na tom musí pracovat, učit se a vytrvat,“ myslí si Kiyosaki. Podnikatelský duch přitom podle něj dřímá v každém dítěti, je jen na rodičích, aby dali dětem šanci. Zejména je neplísnili a nekritizovali za každý omyl a chybu. „Celý život je učení, je to nekončící proces, ve kterém si děti mohou vybrat a rodiče je správně navedou,“ podotýká Kiyosaki.

On sám se učil od svých dvou otců, které nazývá Rich Dad a Poor Dad, na jejichž radách postavil svoje knihy i přednášky, se kterými jezdí po celém světě. Jeho chudý otec měl kvalitní vzdělání a akademické tituly, ale nebyl schopen se odpoutat od postavení zaměstnance, platil vždy vysoké daně a nikdy nebyl finančně nezávislý. Naopak jeho druhý bohatý otec smýšlel kapitalisticky, učil jej využívat příležitostí, podnikat a učit se nejen ve škole, ale zejména „ze života“ a o financích.

Video Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze
video

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Právě znalosti o financích, investování do akcií, spoření i zacházení s dluhem jsou klíčovými tématy, která Kiyosaki doporučuje učit společnost už od mladého věku. Finanční vzdělání umožní aktivně pracovat s dluhem. Právě o tom, že dluh může být výhodou a může pomoci k zajímavým ziskům, jak se v současné situaci chovat, do jakých komodit investovat a jaké naopak vynechat, bude Kiyosaki přednášet na celodenním semináři už tuto neděli v Praze.