Ministerstvo chce podpořit turismus - obytné vozy by nemusely platit mýtné

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj chce osvobodit obytné cestovní vozy od povinnosti platit na území ČR mýtné. Podle úřadu totiž cestovní ruch ztrácí početnou skupinu zahraničních turistů, kteří upřednostňují přepravu právě tímto způsobem. Mýtné musí řidiči obytných vozů s váhou nad 3,5 tuny platit od loňského roku a ministerstvo dopravy prozatím se schválením výjimky nepočítá.

V obytných autech křižují Evropu nejčastěji Nizozemci, Němci nebo občané skandinávských států. Mnozí z nich tak při cestě napříč státy narazí na první zdržení právě na českých hranicích. „Musel jsem zastavit a čekat ve frontě se všemi ostatními obrovskými kamiony, abych mohl zaplatit a koupit si krabičku na mýto,“ popisuje norský turista.

Zda kvůli mýtnému přichází Česko o řadu pravidelně dojíždějících turistů, nyní řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Podnět k přehodnocení loňské novely podali majitelé kempů či půjčoven velkých aut. „Mýto je určené pro vozy, které dopravují náklady a zboží. Obytné auto je prostě určené pro rodinnou rekreaci a pro individuální dopravu, nikoli pro dopravu nákladu a zboží,“ uvedl prezident Asociace kempů a chatových osad Vlastimil Němec.

V České republice je jako obytných registrováno necelých třicet tisíc aut, která svou váhou spadají mezi plátce mýtného. Týká se jich tak i páteční zvýšená sazba o čtvrtinu. „Rodina například odjíždí obytným autem na víkend a musí v pátek odpoledne zaplatit. To je úplný nesmysl,“ dodává Němec.

Ministerstvo dopravy však těžší obytná auta nechce vysvobodit z plátců mýtného, i když jistou výjimku již povolilo. Do celkové váhy se nezapočítávají vleky za vozidly. Čekají se proto další jednání.

Obytný vůz
Obytný vůz