Saab opět tahají z trosek čínské objednávky

Amsterodam – Krach problémové švédské automobilky Saab Automobile AB se odkládá. Společnost získala objednávku na 582 automobilů za 13 milionů eur (317,6 milionu korun) od čínské společnosti. Prostředky budou použity na výplaty zaměstnancům a splacení dluhů odběratelům, jak dnes oznámila firma Swedish Automobile AB, dříve známá jako Spyker Cars, která je majitelem Saabu. Ovšem nezveřejnila jméno čínského klienta.

V minulém týdnu Saab zveřejnil, že nemá peníze na výplaty pro 3 700 zaměstnanců. Zpráva tak posílila obavy investorů, jak dlouho bude společnost schopna přežít. Podle mluvčího Saabu Erica Geerse dostane automobilka zaplaceno předem. Peníze by jí měly dojít tento týden. Automobilka tak bude schopna zaplatit dlužné mzdy a bude moci obnovit výrobu. Firma kvůli finančním problémům nevyrábí vozy s malou přestávkou od dubna.

Prodá Saab svou továrnu?

V současnosti Swedish Automobile jedná s dalšími stranami o získání více peněz pro provoz značky. Mimo jiné firma jedná o prodeji továrny Saabu, kterou by si pak pronajala zpět. Generální ředitel Swedish Automobile Victor Muller rovněž uvedl, že firma má stále zájem o investici ruského podnikatele Vladimira Antonova do Saabu. Nezískala však nutné povolení k investici od Evropské investiční banky (EIB).

„Antonov může poskytnou potřebné finance a/nebo kapitál pro Swedish Automobile / Saab Automobile v této obtížné době. Snažíme se tlačit, abychom získali toto životně důležité povolení, co nejrychleji to bude možné,“ uvedl Muller. Mluvčí EIB Par Isaksson se odmítl k návrhům Antonova vyjádřit, pouze uvedl, že banka zkoumá důkladně všechny případné změny úvěrové dohody.

V minulosti Swedish Automobile uzavřela dohody s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda, které by měly vyřešit dlouhodobější financování Saabu. Dohody ještě musí schválit úřady v Číně a Evropě.