Mýtné pro autobusy čekají změny – kvůli ekologii

Praha - Autobusy v tuzemsku budou možná od letošního 1. září platit elektronické mýtné jen podle množství emisí, které vypouštějí do ovzduší. Ministerstvo dopravy tak chce podporovat hromadnou dopravu na úkor dopravy osobními automobily. Zvýhodněním vozidel s čistějšími motory podporuje návrh i obnovu vozového parku, uvedlo ministerstvo dopravy. Návrh prošel připomínkovým řízením a čeká na projednání ve vládě.

Nejekologičtější autobusy splňující normu Euro 5 a vyšší podle návrhu zaplatí za ujetý kilometr 80 haléřů, naopak nejméně ekologické autobusy korunu a 38 haléřů. Na výši mýtného tarifu u autobusů nebude mít vliv počet náprav, druh komunikace a především čas použití komunikace. Nový tarif je odvozený od platných sazeb pro vozidla se dvěma nápravami.

Autobusová doprava je velmi znevýhodněná zavedením vyšších sazeb na páteční odpoledne, uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Nové nařízení by mělo odstranit právě toto znevýhodnění u pravidelné linkové dopravy, která se kvůli jízdnímu řádu nemůže přesunout do méně vytížených časů.

Mýtný systém dosud nedokáže rozlišit autobusy od kamionů a výše mýtného je stanovena pouze podle počtu náprav. Nařízení proto počítá s přeregistrací autobusů, kterých je podle kvalifikovaných odhadů v Česku zhruba 10 tisíc a tvoří dvě procenta z celkového počtu vozidel s palubní jednotkou.

Stát kvůli autobusům o moc peněz nepřijde

Zvýhodnění autobusové dopravy bude mít jen minimální dopad na celkovou výši ročního výběru mýtného, uvedlo ministerstvo dopravy. Zanedbatelné snížení bude podle úřadu kompenzováno kladnými sociální dopady a podporou podnikatelského prostředí. Z předpokládaných 7,9 miliardy korun, které se na elektronickém mýtném v letošním roce vyberou, by nařízení mohlo snížit výběr o 120 milionů korun.

Elektronické mýtné v Česku platí od roku 2007 na dálnicích, rychlostních komunikacích a vybraných silnicích první třídy vozidla nad 12 tun. Od roku 2010 se povinnost platit rozšířila také na vozidla nad 3,5 tuny. Na tři úrovně podle množství vypouštěných exhalací byly sazby mýtného rozděleny od počátku letoška zároveň s jejich zvýšením o 25 procent. V loňském roce se na elektronickém mýtném vybralo rekordních zhruba 6,5 miliardy korun.

Autobusové nádraží v Hořicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24